Rozplenica wschodnia - Pennisetum orientale

2022-06-27 16:24

Rozplenica wschodnia to trawa ozdobna. Pochodzi prawdopodobnie z Azji - tam jest bardzo popularna. W Polsce można ją spotkać jako ozdobę rabat. Należy do rodziny wiechlinowatych (Poaceae).

Rozplenica wschodnia
Autor: www.thinkstockphotos.com Rozplenica wschodnia

Spis treści

  1. Rozplenica wschodnia - opis
  2. Rozplenica wschodnia - uprawa i pielęgnacja
  3. Rozplenica wschodnia - zastosowanie

Rozplenica wschodnia - opis

Rozplenica wschodnia posiada wąskie delikatne źdźbła. Bardzo ładnie porusza się na wietrze. Po kilku latach przyjmuje przewieszający się ku dołowi, kulisty pokrój. Przeważnie osiąga od 70 do 90 cm wysokości. Kwitnie najczęściej od czerwca aż do października. Kwiaty zebrane są w miękkie różowawo-purpurowe kwiatostany, ułożone są na roślinie bardzo nieregularnie, przypominają szczotki do butelek. Liście rozplenicy wschodniej jesienią przebarwiają się na kolor żółty lub pomarańczowy, długo pozostają ozdobą ogrodu. Ciekawe odmiany rozplenicy wschodniej to:

  • ‘Karley Rose' – odmiana niska z różowymi kwiatami, jedna z najbardziej popularnych odmian;
  • ‘Little Bunny' – odmiana dorastająca do około 20 cm wysokości.

Rozplenica wschodnia - uprawa i pielęgnacja

Rozplenica wschodnia nie jest rośliną wymagająca w uprawie, dlatego polecana jest dla początkujących ogrodników. Najlepiej rośnie na stanowiskach słonecznych i glebie umiarkowanie żyznej, ale przepuszczalnej i lekko wilgotnej. Z racji tego, że rozplenica jest delikatna, starajmy się ją sadzić z dala od przeciągów. Bez problemu zimuje w naszych warunkach pogodowych, mimo to polecane jest okrywanie jej na zimę.Rozplenicę należy regularnie podlewać, zwłaszcza podczas lata. Istotne jest obcinanie obumarłych i ususzonych liści po zimie - wtedy latem będzie zdecydowanie lepiej rosła. Raz na jakiś czas można wzmocnić roślinę nawozem mineralnym wieloskładnikowym oraz kompostem lub obornikiem. Rozmnaża się ją w sposób wegetatywny przez podział kępy.

Rozplenica wschodnia - zastosowanie

Rozplenica wschodnia dobrze prezentuje się zarówno sadzona pojedynczo, jak i w grupach. Najczęściej umieszcza się ją na obwódkach, a także w okolicy zbiorników wodnych. Ładnie prezentuje się w towarzystwie azalii, rudbekii i astrów. Kwiatostany ładnie i dość szybko schną - dzięki temu można je wykorzystać do tworzenia suchych bukietów. Nadaje się także do sadzenia w pojemnikach na balkonach i tarasach.

Stanowisko słoneczne
Wilgotność gleby średnio wilgotna
Roślina ozdobna z liści/igieł
Roślina ozdobna z kwiatów
Termin kwitnienia VI - X
Kategoria Byliny
Zimozielone Nie
Wysokość 70 cm - 90 cm
Podlewanie średnio
Barwa liści/igieł zielona
Pokrój kulisty
Pokrój przewieszający
Barwa kwiatów różowo-purpurowa