Rozplenica japońska - Pennisetum alopecuroides

2022-03-09 14:47

Rozplenica japońska to roślina wieloletnia należąca do rodziny wiechlinowatych (Poaceae). W środowisku naturalnym rośnie we wschodniej Azji i w Australii.

Rozplenica japońska
Autor: www.thinkstockphotos.com Rozplenica japońska

Spis treści

  1. Rozplenica japońska wymagania
  2. Rozplenica japońska rozmnażanie

Rozplenica japońska najczęściej osiąga 60-80 cm wysokości. Liście tworzące kępy są długie, wąskie, szarozielone. Kłosowate kwiatostany pojawiają się w lipcu i dekorują roślinę aż do września. Kwiaty rozplenicy japońskiej początkowo mają żółtawą lub kremową barwę, jednak wraz z wiekiem przebarwiają się na brązowo.

Rozplenica japońska wymagania

Rozplenica japońska jest rośliną dość wymagającą. Optymalne są dla niej stanowiska słoneczne, ciepłe, zaciszne, osłonięte od wiatru. Roślina preferuje podłoże żyzne, przepuszczalne, zasobne w składniki pokarmowe, o odczynie zbliżonym do obojętnego.

Wymaga regularnego podlewania (szczególnie jeśli jest uprawiana w miejscach słonecznych) i intensywnego nawożenia. Przed nadejściem mrozów powinno się ją okryć solidną warstwą ściółki (np. ze słomy). Stare liście rozplenicy japońskiej najlepiej ściąć wiosną.

Rozplenica japońska rozmnażanie

Rozplenicę japońską można rozmnażać przez wysiew nasion (w okresie wiosennym) lub podział rośliny (latem). Ten drugi zabieg przy okazji pozwoli odmłodzić roślinę.

Rozplenica japońska nadaje się do tworzenia wielogatunkowych, wysokich rabat. Dobrze wygląda sadzona pojedynczo na wyeksponowanym miejscu w trawniku lub jako dekoracja oczka wodnego. Jej kwiaty nadają się do tworzenia suchych bukietów.

Stanowisko słoneczne
Wilgotność gleby średnio wilgotna
Roślina ozdobna z liści/igieł
Roślina ozdobna z kwiatów
Termin kwitnienia VII - IX
Wysokość 60 cm - 80 cm
Kategoria Byliny
Zimozielone Nie
Podlewanie średnio
Pokrój kępiasty
Barwa liści/igieł szarozielona
Barwa kwiatów żółto-brązowa
Trawy ozdobne w ogrodzie
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE