Rozchodnik ościsty ‘Cristatum’ - Sedum reflexum ‘Cristatum’ = Sedum rupestre ‘Cristatum’

2020-07-16 15:42 Redakcja serwisu
Rozchodnik ościsty ‘Cristatum’
Autor: Agnieszka Mike-Jeziorska

Rozchodnik ościsty ‘Cristatum’ (zwany też babim uchem) to niska bylina skalna z rodziny gruboszowatych (Crassulaceae), dorastająca do 15–25 cm wysokości, o niezwykle ciekawym pokroju: jego łodygi są spłaszczone i mają pofalowane szczyty przypominające grzebienie. Łodygi są nisko rozłożone, nieco drewniejęce i gęste. Ta odmiana rozchodnika ościstego została utworzona sztucznie przez mutację.

Rozchodnik ościsty ‘Cristatum’ ma zielonoszare, pomarszczone liście; kwitnie od lipca do sierpnia – zebrane w baldachy kwiaty mają żółty kolor.
Rozchodnik ościsty ‘Cristatum’ wymaga stanowiska słonecznego (tylko na takim stanowisku roślina wytwarza łodygi charakterystycznie spłaszczone). Gleba powinna być piaszczysta, sucha, uboga, przepuszczalna, o odczynie obojętnym bądź lekko zasadowym. Roślina jest całkowicie mrozoodporna.
Rozchodnik ościsty ‘Cristatum’ znakomicie nadaje się jako roślina okrywowa, na skalniaki, skarpy oraz do wypełnienia skalnych szczelin (np. w murkach oporowych). Można go też sadzić w pojemnikach.
Rozchodnik ościsty ‘Cristatum’ rozmnaża się przez podział roślin. Należy systematycznie usuwać pędy o pierwotnej dla rozchodnika ościstego formie, pozostawiając tylko te przypominające grzebienie.

Stanowisko
Roślina ozdobna z liści/igieł
Wilgotność gleby
Roślina ozdobna z kwiatów
Termin kwitnienia VII - VIII
Kategoria Byliny
Wysokość 15 cm - 25 cm
Podlewanie mało
Barwa kwiatów żółta
Pokrój płożący
Barwa liści/igieł zielonoszara