Rojnik górski - Sempervivum montanum

2020-07-30 15:34

Rojnik górski to roślina objęta w Polsce ścisłą ochroną - rośnie na stanowiskach naturalnych w Tatrach, w Babiogórskim Parku Narodowym i Bieszczadach.

Rojnik górski to bylina należąca do rodziny gruboszowatych (Crassulaceae). Tworzy różyczki złożone z mięsistych liści, ściśle ułożonych obok siebie. Poszczególne różyczki również są bardzo blisko siebie. Ze starszych różyczek w lipcu wyrastają grube łodygi o wysokości 10-20 cm, pokryte gęsto liśćmi i zakończone kwiatami, oraz wiele rozłogów zakończonych małymi młodymi różyczkami liści, które ukorzeniają się w glebie (w ten sposób roślina się rozmnaża). Liście rojnika górskiego są podłużniejajowate, zaostrzone na końcach, krótko owłosione, z gruczołami. Korzenie rojnika są krótkie i słabo rozgałęzione. Po dojrzeniu owoców różyczka liściowa zamiera.
Rojnik górski kwitnie w lipcu i sierpniu. Duże kwiatostany złożone z kilku do kilkunastu kwiatów o ciemnoróżowych, spiczastych płatkach z licznymi słupkami i żółtymi pręcikami, osadzone są na końcach łodyg. Płatki korony są szeroko rozwarte.

Rojniki do ogrodu i doniczek - gatunki, uprawa, pielęgnacja, zastosowanie >>>

Rojnik górski - warunki uprawy

Rojnik górski to roślina niezwykle wytrzymała. Gromadzi wodę w mięsistych liściach, dzięki czemu może przetrwać długie okresy suszy. W naturze rośnie w środowisku górskim, wśród skał i na piaszczysto-trawiastych zboczach. Z tego powodu najlepsze dla niego są gleby piaszczyste, luźne i suche, ale bogate w składniki pokarmowe.
Rojnik to roślina światłolubna, dlatego najlepiej rośnie w miejscach nasłonecznionych.
Rojnik górski jest całkowicie mrozoodporny. Jest też odporny na choroby.

Rojnik górski - zastosowanie

Rojnik górski to roślina doskonała na skalniaki oraz do obsadzania szczelin murków ogrodowych. Można go też sadzić na rabatach żwirowych (szczególnie na ich obrzeżach).

>> Przeczytaj też: Ciekawy pomysł: rośliny do wypełniania szczelin w chodnikach, schodach, murkach

Stanowisko słoneczne
Roślina ozdobna z liści/igieł
Wilgotność gleby mała
Roślina ozdobna z kwiatów
Termin kwitnienia VII - VIII
Kategoria Byliny
Zimozielone Tak
Wysokość 10 cm - 20 cm
Podlewanie mało
Barwa liści/igieł zielona
Barwa kwiatów różowa
Barwa kwiatów czerwona
Pokrój płożący
Pokrój zwarty
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

W październikowym numerze „M jak Mieszkanie” zapraszamy do domu ciepłe, zgaszone odcienie i nastrojowe światło. Przedstawiamy inspirujące przykłady lamp w stylach boho, industrialnym i nowoczesnym. Znajdziesz tu swoje ulubione!

Kup dostęp od 1 zł
M jak Mieszkanie – Październik 2021