Rojnik górski - Sempervivum montanum

2020-07-30 15:34 MM

Rojnik górski to roślina objęta w Polsce ścisłą ochroną - rośnie na stanowiskach naturalnych w Tatrach, w Babiogórskim Parku Narodowym i Bieszczadach.

Rojnik górski to bylina należąca do rodziny gruboszowatych (Crassulaceae). Tworzy różyczki złożone z mięsistych liści, ściśle ułożonych obok siebie. Poszczególne różyczki również są bardzo blisko siebie. Ze starszych różyczek w lipcu wyrastają grube łodygi o wysokości 10-20 cm, pokryte gęsto liśćmi i zakończone kwiatami, oraz wiele rozłogów zakończonych małymi młodymi różyczkami liści, które ukorzeniają się w glebie (w ten sposób roślina się rozmnaża). Liście rojnika górskiego są podłużniejajowate, zaostrzone na końcach, krótko owłosione, z gruczołami. Korzenie rojnika są krótkie i słabo rozgałęzione. Po dojrzeniu owoców różyczka liściowa zamiera.
Rojnik górski kwitnie w lipcu i sierpniu. Duże kwiatostany złożone z kilku do kilkunastu kwiatów o ciemnoróżowych, spiczastych płatkach z licznymi słupkami i żółtymi pręcikami, osadzone są na końcach łodyg. Płatki korony są szeroko rozwarte.

Rojniki do ogrodu i doniczek - gatunki, uprawa, pielęgnacja, zastosowanie >>>

Rojnik górski - warunki uprawy

Rojnik górski to roślina niezwykle wytrzymała. Gromadzi wodę w mięsistych liściach, dzięki czemu może przetrwać długie okresy suszy. W naturze rośnie w środowisku górskim, wśród skał i na piaszczysto-trawiastych zboczach. Z tego powodu najlepsze dla niego są gleby piaszczyste, luźne i suche, ale bogate w składniki pokarmowe.
Rojnik to roślina światłolubna, dlatego najlepiej rośnie w miejscach nasłonecznionych.
Rojnik górski jest całkowicie mrozoodporny. Jest też odporny na choroby.

Rojnik górski - zastosowanie

Rojnik górski to roślina doskonała na skalniaki oraz do obsadzania szczelin murków ogrodowych. Można go też sadzić na rabatach żwirowych (szczególnie na ich obrzeżach).

>> Przeczytaj też: Ciekawy pomysł: rośliny do wypełniania szczelin w chodnikach, schodach, murkach

Stanowisko słoneczne
Roślina ozdobna z liści/igieł
Wilgotność gleby mała
Roślina ozdobna z kwiatów
Termin kwitnienia VII - VIII
Kategoria Byliny
Zimozielone Tak
Wysokość 10 cm - 20 cm
Podlewanie mało
Barwa liści/igieł zielona
Barwa kwiatów różowa
Barwa kwiatów czerwona
Pokrój płożący
Pokrój zwarty

NOWY NUMER

W kwietniowym numerze M jak Mieszkanie szykujemy się do Wielkanocy. Porządki? Gotowanie? Nie tym razem. Tegoroczne święta witamy pięknie udekorowanym domem.

Kup dostęp od 1 zł
M jak Mieszkanie - Kwiecień 2021