Rdest pokrewny - Bistorta affinis = Polygonum affine

2020-07-16 15:42

Rdest pokrewny (bistorta) należy do rodziny rdestowatych (Polygonaceae). Pochodzi z Himalajów, gdzie rośnie na górskich łąkach.

Spis treści

  1. Rdest pokrewny - opis
  2. Rdest pokrewny – uprawa
  3. Rdest pokrewny – zastosowanie
  4. Rdest pokrewny – odmiany

Rdest pokrewny - opis

Rdest pokrewny jest byliną zaliczaną do grupy roślin okrywowych, bo dość szybko jej podłużne, lancetowate, zielone liście pokrywają dostępną powierzchnię. Osiągają 15-20 cm wysokości. Jesienią przebarwiają się na czerwono. Od czerwca do października ponad łanem liści wznoszą się na cienkich, ale sztywnych pędach wąskie kłosowate kwiatostany złożone z bardzo drobnych kwiatów. Kwiaty najpierw są bordowe lub ciemnoróżowe, a wraz z postępującym przekwitaniem stają się coraz bielsze. Wygląda to bardzo efektownie, bo w dużej kępie równocześnie są kwiatostany o różnym natężeniu barw.

>>Przeczytaj też: Rośliny okrywowe zamiast trawnika. Rośliny zadarniające: rozmnażanie i sadzenie

Rdest pokrewny – uprawa

Rdest pokrewny najlepiej czuje się na stanowiskach słonecznych lub półcienistych. Podłoże powinno być gliniasto-piaszczyste, bogate w próchnicę, żyzne. Najlepiej jeśli jest umiarkowanie wilgotne bądź wilgotne. Rdest pokrewny jest rośliną odporną na niekorzystne warunki i nie potrzebuje specjalnej pielęgnacji. Jest mrozoodporny, choć w mroźne bezśnieżne zimy może przemarzać. W takiej sytuacji wiosną należy cierpliwie poczekać, aż roślina wypuści nowe liście (może to nastąpić dość późno).Roślinę rozmnaża się przez podział rozrośniętych kęp.

Rdest pokrewny – zastosowanie

Znakomicie nadaje się do zadarniania powierzchni. Można go także sadzić na wielogatunkowych rabatach kwiatowych, skalniakach, murkach, a także skarpach. Dobrze czuje się w sąsiedztwie oczek wodnych, stawów i strumieni.

>>Przeczytaj też: Jak wykorzystać rośliny okrywowe w ogrodzie?

Rdest pokrewny – odmiany

  • ‘Darjeeling Red’ dorasta do 25 cm wysokości. Kwiaty początkowo różowopurpurowe;
  • 'Superbum' osiąga około 40 cm wysokości. Kwiaty bladoróżowe, z czasem bielejące. Roślina ekspansywna;
  • 'Donald Lovendes’– około 25 cm wysokości. Kwiaty początkowo jasnoróżowe, z czasem czerwieniejące;
  • 'Kabouter' – około 25 cm wysokości. Jasnoróżowe kwiaty w miarę kwitnienia przebarwiające się na ciemnoczerwono.

 

Stanowisko słoneczne
Wilgotność gleby średnio wilgotna
Stanowisko półcieniste
Roślina ozdobna z kwiatów
Termin kwitnienia VII - X
Wysokość do 30 cm
Kategoria Byliny
Zimozielone Nie
Podlewanie średnio
Barwa liści/igieł zielona
Barwa kwiatów różowa
Pokrój płożący
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

W październikowym numerze „M jak Mieszkanie” zapraszamy do domu ciepłe, zgaszone odcienie i nastrojowe światło. Przedstawiamy inspirujące przykłady lamp w stylach boho, industrialnym i nowoczesnym. Znajdziesz tu swoje ulubione!

Kup dostęp od 1 zł
M jak Mieszkanie – Październik 2021