Pustynnik wąskolistny - Eremurus stenophyllus

2020-07-16 15:42 Redakcja serwisu|Redakcja Wymarzonyogrod.pl
Zdjęcie 65347
Autor: Monika Latkowska

Pustynnik wąskolistny to okazała bylina pochodząca z Azji. Dorasta do 120 cm wysokości. Kwitnie na przełomie lipca i sierpnia. Jego jasnożółte kwiaty skupione są w groniastych kwiatostanach o długości dochodzącej 35 cm.

Pustynniki należy sadzić w żyznej i przepuszczalnej glebie. Dobrze posadzić je na skarpach lub wzniesieniach. Jeśli podłoże jest piaszczyste trzeba dodać gliny, a jeśli za ciężkie – rozluźnić torfem i piaskiem. Wiosną rośliny trzeba podlewać i dokarmiać. Jeśli latem jest dużo opadów, dobrze nakryć je folią.

Korzenie pustynnika sadzi się we wrześniu umieszczając je na głębokości 12–15 cm w dołku (na dnie dołka konieczny drenaż z piasku).
Na rabatach warto łączyć pustynniki z niższymi, bujnie rozrastającymi się roślinami (liście pustynników po kwitnieniu zasychają, a części nadziemne zanikają, w ziemi pozostają bulwiaste korzenie rozłożone gwiaździsto).

W naszych warunkach klimatycznych w surowe zimy pustynniki mogą przemarzać. Konieczne jest zatem okrycie jesienią grubą warstwą liści lub stroiszem. Warto też dodatkowo zabezpieczyć przed nadmiarem wilgoci (np. nakrywając folią).

Stanowisko
Wilgotność gleby
Roślina ozdobna z liści/igieł
Roślina ozdobna z kwiatów
Termin kwitnienia VII - VIII
Kategoria Byliny
Zimozielone Nie
Wysokość do 1,2 m
Podlewanie średnio
Barwa liści/igieł zielona
Barwa kwiatów żółta
Pokrój wzniesiony