Pustynnik wąskolistny - Eremurus stenophyllus

2020-07-16 15:42
Pustynnik wąskolistny
Autor: Monika Latkowska Pustynnik wąskolistny

Pustynnik wąskolistny to okazała bylina pochodząca z Azji. Dorasta do 120 cm wysokości. Kwitnie na przełomie lipca i sierpnia. Jego jasnożółte kwiaty skupione są w groniastych kwiatostanach o długości dochodzącej 35 cm.

Pustynniki należy sadzić w żyznej i przepuszczalnej glebie. Dobrze posadzić je na skarpach lub wzniesieniach. Jeśli podłoże jest piaszczyste trzeba dodać gliny, a jeśli za ciężkie – rozluźnić torfem i piaskiem. Wiosną rośliny trzeba podlewać i dokarmiać. Jeśli latem jest dużo opadów, dobrze nakryć je folią. Korzenie pustynnika sadzi się we wrześniu umieszczając je na głębokości 12–15 cm w dołku (na dnie dołka konieczny drenaż z piasku).Na rabatach warto łączyć pustynniki z niższymi, bujnie rozrastającymi się roślinami (liście pustynników po kwitnieniu zasychają, a części nadziemne zanikają, w ziemi pozostają bulwiaste korzenie rozłożone gwiaździsto).

W naszych warunkach klimatycznych w surowe zimy pustynniki mogą przemarzać. Konieczne jest zatem okrycie jesienią grubą warstwą liści lub stroiszem. Warto też dodatkowo zabezpieczyć przed nadmiarem wilgoci (np. nakrywając folią).

Stanowisko słoneczne
Wilgotność gleby średnio wilgotna
Roślina ozdobna z liści/igieł
Roślina ozdobna z kwiatów
Termin kwitnienia VII - VIII
Kategoria Byliny
Zimozielone Nie
Wysokość do 1,2 m
Podlewanie średnio
Barwa liści/igieł zielona
Barwa kwiatów żółta
Pokrój wzniesiony
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

Wakacyjny, kolorowy, radosny. Taki jest lipcowy numer „M jak Mieszkanie” . Prezentujemy w nim inspirujące zestawy mebli oraz dodatków na balkon i taras - w różnych stylach, na każdy metraż.

Kup dostęp od 1 zł
M jak Mieszkanie - Lipiec 2021