Pustynnik olbrzymi - Eremurus robustus

2020-07-16 15:43 Martyna Cieślińska
Pustynnik olbrzymi
Autor: www.gettyimages.com

Pustynnik olbrzymi pochodzi z środkowej oraz zachodniej Azji. Inna nazwa rośliny to lilia stepowa lub igła Kleopatry. W Polsce pustynnik jest chętnie sadzony w ogrodach przydomowych. Należy do rodziny złotogłowowatych (Asphodelaceae).

>> Przeczytaj też: Pustynnik, liatra, trytoma: egzotyczne rośliny w ogrodzie

Pustynnik olbrzymi - opis

Pustynnik olbrzymi uznawany jest za jeden z najpiękniejszych gatunków roślin ozdobnych. Ma silnie wzniesiony pokrój. Przeważnie osiąga od 130 do 150 cm wysokości, sam kwiatostan może dorastać nawet do 1 m. Pędy pustynnika olbrzymiego są silne i dość sztywne. Zielone, wydłużone i mieczowate liście zamierają zaraz po kwitnieniu, które przypada na okres od czerwca do lipca. Kwiaty zebrane są w ogromne, wydłużone grona. Same kwiaty są drobne, mają różne kolory: żółty, różowy, pomarańczowy, biały. Owoce pojawiają się latem - są to kuliste, trójkomorowe torebki. Wewnątrz nich znajdują się brązowe nasiona.

Pustynnik olbrzymi - warunki uprawy

Pustynnik olbrzymi bezwzględnie potrzebuje ciepłego i słonecznego miejsca - tylko wtedy okazale kwitnie. Podłoże powinno być żyzne, dość wilgotne. Idealnie sprawdzi się piaszczysto-gliniaste. Należy utrzymać dobry drenaż, ponieważ korzenie bywają wrażliwe na choroby grzybowe.

Pustynnik olbrzymi - pielęgnacja

Warto okazy pustynnika okrywać na zimę stroiszem lub agrowłókniną. Roślina bardzo lubi nawożenie mineralne, jak i organiczne. Konieczne jest regularne podlewanie rabaty z pustynnikiem, zwłaszcza w okresie kwitnienia rośliny. Jednak bez dobrze zdrenowanego podłoża rabata może być cały czas zalewana, co nie jest wskazane. Roślinę rozmnaża się najczęściej przez podział kłączy.

>> Przeczytaj też: Wiosenne rozmnażanie bylin: kiedy i jak dzielić rozrośnięte karpy

Pustynnik olbrzymi - zastosowanie

Pustynnik olbrzymi w okresie późno wiosennym i wczesnoletnim może być tłem dla innych niższych roślin. Warto sadzić ją w miejscach często odwiedzanych przez ludzi, ponieważ piękne egzotyczne kwiatostany są dużą atrakcją. Z racji tego, że liście zamierają zaraz po kwitnieniu, warto pustynnika obsadzić roślinami, które są ozdobne od lipca. Wtedy unikniemy nieciekawych "dziur" na rabacie.

>> Nie przegap: Poradnik projektowania rabaty bylinowej - jak wybrać byliny na rabatę

Stanowisko
Roślina ozdobna z liści/igieł
Wilgotność gleby
Roślina ozdobna z kwiatów
Wysokość 1,2 m - 1,5 m
Termin kwitnienia V - VI
Kategoria Byliny
Zimozielone Nie
Podlewanie średnio
Barwa liści/igieł zielona
Barwa kwiatów żółta
Pokrój wzniesiony