Przywrotnik ostroklapowy - Alchemilla mollis= Alchemilla acutiloba

2022-05-24 14:38
Przywrotnik ostroklapowy
Autor: GettyImages Przywrotnik ostroklapowy

Przywrotnik ostroklapowy (ang. lady's mantle) to kępiasta bylina z rodziny różowatych (Rosaceae), o niemalże kulistym zarysie pojedynczej kępy, dorastająca do około 45 cm wysokości i nawet 60 cm średnicy.

W naturalnym środowisku przywrotnik ostroklapowy występuje w Karpatach oraz Azji Mniejszej. Niezwykle dekoracyjne, delikatne liście o niemalże okrągłych blaszkach liściowych, dochodzących do 15 cm średnicy, w początkowej fazie rozwoju harmonijkowato złożone, o poranku często wypełnione kroplami rosy. Szarozielone, z nielicznymi włoskami na brzegach.

Alchemilla mollis – zastosowanie

Delikatnie pachnące kwiaty są drobne, żółtozielone, zebrane w luźne, silnie rozgałęzione kwiatostany. Pojawiają się od czerwca do sierpnia, stanowiąc dodatkową atrakcję rośliny i nadając jej lekkości. Z powodzeniem wykorzystywane są jako dodatek do bukietów i kompozycji florystycznych. Usuwanie przekwitających kwiatostanów może przyczynić się do powtórzenie kwitnienia.Przywrotnik wymaga stanowisk półcienistych. Roślina ta jest niewybredna w stosunku do podłoża, o ile zapewni się jej wystarczającą ilość wilgoci i odczyn obojętny do lekko zasadowego.

Byliny na obwódki

Doskonała do ogrodów naturalistycznych, na rabaty, skarpy oraz jako roślina zadarniająca pod koronami drzew, gdzie ze względu na zwarty pokrój dużej ilości gęsto ułożonych liści, zagłusza wzrost chwastów. W celu uzyskania zwartej pokrywy roślin sadzimy około 5 szt./m2. Doskonale nadaje się również na obwódki lub nad brzegi zbiorników wodnych.

Przywrotnik ostroklapowy – rozmnażanie

Rozmnażanie można przeprowadzać przez podział dorosłych roślin wiosną lub jesienią. Przywrotnik ostroklapowy Rozmnaża się dobrze przez wysiew nasion. Nie usuwane kwiatostany, po zawiązaniu nasion, mogą je intensywnie rozsiewać. Nasiona kiełkują po przemrożeniu, w temperaturze 10-15 stopni Celsjusza po 12-15 dniach, na świetle.Liście mogą być podatne na atak grzybów sadzakowych, dlatego nie należy sadzić przywrotników pod dębami i/lub lipami oraz innymi roślinami wrażliwymi na atak tych grzybów.

Wilgotność gleby średnio wilgotna
Roślina ozdobna z liści/igieł
Stanowisko zacienione
Roślina ozdobna z kwiatów
Stanowisko półcieniste
Wysokość 30 cm - 50 cm
Termin kwitnienia VI - VIII
Kategoria Byliny
Zimozielone Nie
Podlewanie średnio
Barwa liści/igieł zielona
Pokrój kępiasty
Barwa kwiatów zielonożółta

Czy potrafisz rozpoznać jaka to bylina?

Pytanie 1 z 7
Jaka to bylina?
Aster nowoangielski
Rośliny na słoneczny balkon. Rośliny na balkon zachodni i południowy
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

Przed Wami lipcowe wydanie M jak Mieszkanie . Zapraszamy gorąco do lektury, jednocześnie zdradzając 19 sposobów na uporanie się z upałem w domu.

Kup dostęp od 1 zł
M jak Mieszkanie - lipiec 2022