Przymiotno wąskolistne - Erigeron linearis

2020-07-16 15:43 Michał Mazik
Przymiotno wąskolistne
Autor: www.thinkstockphotos.com

Przymiotno wąskolistne należy do rodziny astrowatych (Asteraceae). W środowisku naturalnym występuje w Ameryce Północnej. To niewielka bylina o kępiastym pokroju, osiągająca do 20 cm wysokości. Liście przymiotna wąskolistnego są równowąskie, ustawione pionowo, mają szarozieloną barwę.

Przymiotno wąskolistne kwitnie wczesnym latem – od czerwca. Żółte kwiaty zebrane są w koszyczki. Owocem jest sucha niełupka.

Przymiotno wąskolistne najlepiej uprawiać w miejscach słonecznych, ciepłych, osłoniętych od wiatru. Bylina preferuje podłoża średnio żyzne, piaszczysto-gliniaste, przepuszczalne. Znosi gleby lekkie, mało zasobne w składniki pokarmowe. Gatunek nie jest wystarczająco odporny na mróz. Przed nadejściem chłodów powinno się go solidnie osłonić (np. igliwiem). Młode okazy wymagają podlewania – starsze są odporne na suszę.
Przymiotno wąskolistne można sporadycznie dokarmiać nawozami organicznymi, intensywne nawożenie nie jest jednak wskazane – roślina traci wtedy srebrzysty połysk i nadmiernie rozrasta się. Ponadto warto uszczykiwać przekwitnięte kwiatostany (zwykle pojawiają się pojedynczo na pędzie). To przedłuży okres kwitnienia. Gatunek jest dość odporny na choroby i szkodniki.

Przymiotno wąskolistne to wciąż mało znany gatunek w Polsce. Roślina może mieć jednak szerokie zastosowanie w ogrodach. Nadaje się do dekoracji skalniaków i miejsc o mało urodzajnej glebie. Można wykorzystywać ją jako roślinę okrywową. Jest cennym źródłem nektaru dla pszczół i innych zapylaczy. Dzięki „słonecznym kwiatom” rozjaśnia ogród i nadaje mu kolorytu.

>>Poznaj też inne rośliny na skalniak

Stanowisko
Roślina ozdobna z liści/igieł
Wilgotność gleby
Roślina ozdobna z kwiatów
Kategoria Byliny
Termin kwitnienia VI - VII
Zimozielone Tak
Wysokość 5 cm - 20 cm
Podlewanie mało
Barwa kwiatów żółta
Pokrój kępiasty
Barwa liści/igieł szarozielona