Przymiotnio sine - Erigeron glaucus

2020-07-16 15:43 Michał Mazik
Przymiotno sine
Autor: www.thinkstockphotos.com

Przymiotno sine to roślina wieloletnia należąca do rodziny astrowatych (Asteraceae). W środowisku naturalnym występuje na obszarze Ameryki Północnej. W Polsce jest znana z uprawy. Bylina ta dorasta zwykle do 20-30 cm wysokości. Wytwarza ostro zakończone, matowe liście. Kwitnie latem: od czerwca do sierpnia. Kwiaty są różowożółte. Z wyglądu przypominają astry. Tworzy gęste, barwnie kwitnące kępy.

Przymiotno sine zaleca się sadzić na stanowiskach słonecznych, wtedy najobficiej kwitnie. Znosi także częściowe zacienienie. Preferuje podłoża świeże, dość żyzne, przepuszczalne. Można ją uprawiać także na gorszych typach gleb.
Przymiotno sine można sadzić jesienią lub wiosną (siew wiosenny). Gatunek jest mrozoodporny. Młode okazy zaleca się podlewać, starsze znoszą suszę. Na mało żyznych glebach zaleca się stosować nawożenie (zwłaszcza nawozami organicznymi). Okazy po kwitnieniu warto przyciąć - dzięki zabiegowi rośliny mogą powtórzyć kwitnienie w okresie jesiennym.

Przymiotno sine to gatunek uniwersalny, często wykorzystywany do ozdoby niskich rabat oraz skalniaków. Dobrze wygląda w większych grupach. Można go stosować jako roślinę okrywową. Najlepiej komponuje się w ogrodach rustykalnych, naturalistycznych oraz śródziemnomorskich. Podstawowy gatunek nadaje się na kwiat cięty.

 

Stanowisko
Wilgotność gleby
Roślina ozdobna z kwiatów
Termin kwitnienia VI - VIII
Kategoria Byliny
Zimozielone Nie
Wysokość 10 cm - 30 cm
Podlewanie mało
Barwa liści/igieł zielona
Pokrój płożący
Barwa kwiatów różowo-żółta