Przylaszczka pospolita - Hepatica nobilis

2020-07-16 15:43 Redakcja Wymarzonyogrod.pl

Przylaszczka pospolita to bylina kłączowa z rodziny jaskrowatych Ranunculaceae, występuje na stanowiskach naturalnych na terenie Europy. W Polsce podlega ścisłej ochronie gatunkowej.

Opis przylaszczki


Roślina osiąga wysokość 15–20 cm. Liście ma zimozielone, trójklapowe, szerokosercowate, zebrane w przyziemną rozetę. Są barwy ciemnozielonej z wierzchu, od spodu lekko fioletowej. Młode liście biało owłosione, ale z czasem stają się skórzaste i gładkie.

Kwiat przylaszczka

Kwiaty przylaszczki pojawiają się od marca do maja. Kwiaty pojawiają się przed rozwojem liści na szypułkach wysokości 10 cm. Barwa kwiatów niebiesko-fioletowa, czasami różowa lub biała. Zamykają się w czasie deszczowej pogody oraz na noc. Owoce wabią mrówki, które rozsiewają nasiona przylaszczki.

Przeczytaj też: Przylaszczki w ogrodzie - uprawa, wymagania, pielęgnacja, odmiany, zastosowanie >>

Przylaszczka pospolita uprawa

Przylaszczki dobrze rosną na stanowiskach cienistych i półcienistych, pod drzewami i krzewami. Gleba powinna być próchnicza, stale wilgotna, wapienna.
Roślina źle znosi przesadzanie, jednak jeśli jest to konieczne, należy przesadzić ją wiosną w czasie kwitnienia rośliny, aby zdążyła się zregenerować przed zimą.

Przylaszczka ogrodowa

Przylaszczka pospolita stosowana jest do nasadzeń naturalistycznych, na rabatach pod drzewami i krzewami, a także do ogrodu skalnego.

Roślina ozdobna z liści/igieł
Wilgotność gleby
Stanowisko
Roślina ozdobna z kwiatów
Stanowisko
Termin kwitnienia III - V
Kategoria Byliny
Wysokość do 20 cm
Zimozielone Nie
Podlewanie dużo
Barwa liści/igieł zielona
Barwa kwiatów fioletowa
Pokrój kępiasty