Przegorzan pospolity - Echinops ritro

2020-07-16 15:43 Redakcja serwisu

Przegorzan pospolity to bylina należąca do rodziny astrowate (Asteraceae). Dorasta do 100 cm wysokości, tworzy sztywne pędy pokryte białym filcem. Liście przegorzanu przypominają liście ostu, są z wierzchu zielone, a od spodu srebrzyste.

Przegorzan pospolity kwitnie od lipca do września. Kwiaty są zebrane w srebrzystoniebieskie, kuliste kwiatostany średnicy 2–4 cm, osadzone na końcach pędów kwiatostanowych. Przegorzan pospolity jest rośliną miododajną.

Przegorzan pospolity najlepiej rośnie na stanowisku słonecznym w podłożu wapiennym, luźnym, przepuszczalnym, suchym, piaszczystym lub żwirowym. Gdy długo utrzymuje się wysoka temperatura, konieczne jest podlewanie rośliny, ponieważ w czasie suszy dolne liście obsychają. W pozostałych okresach nawadnianie nie jest potrzebne. Przegorzan pospolity jest rośliną w pełni mrozoodporną.
Najłatwiej rozmnażać przegorzan przez nasiona wysiewane w marcu lub kwietniu (nasiona kiełkują po 2 tygodniach). Pikowanie wschodów nie jest konieczne, dlatego można siać nasiona pojedynczo do wielodoniczek.
Odmiany przegorzanu rozmnaża się wyłącznie za pomocą sadzonek korzeniowych (aby powtórzyły cechy rośliny matecznej). Fragmenty korzeni długości 8–10 cm pobiera się bardzo wczesną wiosną, jeszcze przed ruszeniem wegetacji, i układa pionowo w podłożu. Przegorzan pospolity rozmnaża się także przez podział karp jesienią lub wiosną.

Przegorzan pospolity to doskonała bylina do ogrodów naturalistycznych. Znakomicie sprawdza się na rabatach bylinowych złożonych z wysokich roślin o podobnych wymaganiach. Cięte kwiatostany nadają się na suche bukiety.

Stanowisko
Wilgotność gleby
Roślina ozdobna z kwiatów
Wysokość do 1 m
Termin kwitnienia VII - IX
Kategoria Byliny
Zimozielone Nie
Podlewanie mało
Barwa liści/igieł zielona
Pokrój wyprostowany
Barwa liści/igieł srebrzysta
Barwa kwiatów srebrzystoniebieska