Pragnia kuklikowata - Waldsteinia geoides

2020-07-16 15:43 Michał Mazik
Pragnia kuklikowata
Autor: www.thinkstockphotos.com

Pragnia kuklikowata należy do rodziny różowatych (Rosaceae). W środowisku naturalnym można ją spotkać w południowo-wschodniej Europie.

Pragnia kuklikowata to bylina osiągająca do 25 cm wysokości. Charakteryzuje się kępiastym pokrojem. Ma błyszczące, ciemnozielone liście z drobnymi wcięciami. Kwitnie od kwietnia do maja. Kwiaty są drobne, pięciopłatkowe, o barwie żółtej.

Pragnię kuklikowatą najlepiej sadzić w miejscach częściowo zacienionych, najlepiej osłoniętych oraz wolnych od bezpośredniego nasłonecznienia. Preferuje gleby przepuszczalne, średnio zasobne, umiarkowanie wilgotne. Z powodzeniem można ją uprawiać także na podłożach gorszej klasy.
Roślina jest w pełni mrozoodporna. Sadzonki sadzi się do gruntu jesienią lub wiosną. Znosi krótkotrwałą suszę, ale podczas długo utrzymującej się bezdeszczowej pogody wymaga podlewania. Jeśli przyschnie trzeba ją przyciąć przy samej ziemi – powinna odrosnąć od korzeni.
Pragnię kuklikowatą można sporadycznie dokarmiać (1-2 razy w sezonie). Dobre rezultaty osiąga się stosując nawozy organiczne. Ważnym zabiegiem pielęgnacyjnym jest odchwaszczanie. Egzemplarze uprawiane w pojemnikach należy co 2-3 lata przesadzać do nowych pojemników oraz co roku osłaniać przed mrozem.

Pragnia kuklikowata to ciekawa dekoracja skalniaków i oczek wodnych. Można ją także wykorzystywać do dekoracji cienistych rabat. Dobrze komponuje się z gatunkami o ozdobnych liściach, takimi jak funkie czy żurawki. Atrakcyjnie wygląda sadzona wśród kamieni i przy murkach. Pasuje do ogrodów różnego typu, w tym ogrodów w stylu wiejskich bądź ogrodów leśnych.

Wilgotność gleby
Roślina ozdobna z liści/igieł
Stanowisko
Roślina ozdobna z kwiatów
Kategoria Byliny
Termin kwitnienia IV - V
Zimozielone Nie
Podlewanie dużo
Barwa liści/igieł zielona
Barwa kwiatów żółta
Pokrój kępiasty
Wysokość 5 cm - 25 cm