Powojnik 'Hakuree' - Clematis 'Hakuree'

2020-07-16 15:43 Agnieszka Mike-Jeziorska

Powojnik 'Hakuree' to odmiana powojnika bylinowego. Wyhodował ją w Japonii, nieżyjący już honorowy członek Międzynarodowego Towarzystwa Powojnikowego (International Clematis Society) Kazushige Ozawa.

Powojnik 'Hakuree' to bylina, o zielonych, sezonowych liściach i  średniej sile wzrostu, dorastajaca do 0,5m wysokości, o wiotkich, pokładających się pędach, nie czepiających się podpór, a jedynie wspierających się na nich (konieczne podwiązywanie). Uprawiana bez podpór - płoży się po ziemi. Piękne, choć niewielkie, pojedyncze kwiaty są białe, z jasnofioletowym wnętrzem. Lekko pachnące, początkowo dzwonkowate, a po rozwinięciu niemalże płaskie, o 4 wąskich, zaostrzonych na końcach działkach kielicha i białych pręcikach  z żółtymi pylnikami. Powojnik 'Hakuree' zakwita  obficie na tegorocznych pędach od czerwca do września, od lipca kwiaty stopniowo przekształcają się  w ozdobne owocostany, obecne na roślinie do późnej jesieni.

Powojnik 'Hakuree' najlepiej rośnie w przeciętnej ogrodowej, ale próchnicznej, przepuszczalnej i żyznej, umiarkowanie wilgotnej glebie, o odczynie lekko kwaśnym lub obojętnym. Najlepiej rośnie i kwitnie na stanowisku słonecznym, ale w cieniu również da sobie radę. Roślina mrozoodporna. Strefa mrozoodporności 4.

Co roku roślinę należy zasilić kompostem, a ziemię wokół wyściółkować korą, która zapobiega parowaniu wody i osłania podłoże przed nagrzewaniem (czego powojniki bardzo nie lubią). Podobne zadanie mogą spełnić niskie rośliny okrywowe. Ważnym zabiegiem jest cięcie pędów. U Powojnika 'Hakuree' przycina się całe rośliny wczesną wiosną (od końca lutego do początku kwietnia), nad 2-3 parą pąków, 20-50 cm nad ziemią. Przed zimą podstawę roślin należy obsypać kopczykiem z kory lub okryć stroiszem.

Powojnik 'Hakuree' doskonale wygląda na rabatach bylinowych oraz sadzona między krzewami i drzewami jako roślina zadarniająca.

Stanowisko
Wilgotność gleby
Roślina ozdobna z liści/igieł
Stanowisko
Roślina ozdobna z kwiatów
Stanowisko
Roślina ozdobna z owoców
Wysokość do 50 cm
Termin kwitnienia VI - IX
Kategoria Byliny
Zimozielone Nie
Barwa kwiatów biała
Podlewanie średnio
Barwa liści/igieł zielona
Pokrój płożący
Pokrój wzniesiony