Powojnik 'Hakuree' - Clematis 'Hakuree'

2022-05-31 13:14

Powojnik 'Hakuree' to odmiana powojnika bylinowego. Wyhodował ją w Japonii, nieżyjący już honorowy członek Międzynarodowego Towarzystwa Powojnikowego (International Clematis Society) Kazushige Ozawa.

Spis treści

  1. Powojnik 'Hakuree' - opis
  2. Powojnik 'Hakuree' - uprawa i pielęgnacja 
  3. Powojnik 'Hakuree' - zastosowanie

Powojnik 'Hakuree' - opis

Powojnik 'Hakuree' to bylina, o zielonych, sezonowych liściach i  średniej sile wzrostu, dorastająca do 0,5m wysokości, o wiotkich, pokładających się pędach, nie czepiających się podpór, a jedynie wspierających się na nich (konieczne podwiązywanie). Uprawiana bez podpór - płoży się po ziemi.

Piękne, choć niewielkie, pojedyncze kwiaty są białe, z jasnofioletowym wnętrzem. Lekko pachnące, początkowo dzwonkowate, a po rozwinięciu niemalże płaskie, o 4 wąskich, zaostrzonych na końcach działkach kielicha i białych pręcikach  z żółtymi pylnikami.

Powojnik 'Hakuree' zakwita  obficie na tegorocznych pędach od czerwca do września, od lipca kwiaty stopniowo przekształcają się  w ozdobne owocostany, obecne na roślinie do późnej jesieni.

Powojnik 'Hakuree' - uprawa i pielęgnacja 

Powojnik 'Hakuree' najlepiej rośnie w przeciętnej ogrodowej, ale próchnicznej, przepuszczalnej i żyznej, umiarkowanie wilgotnej glebie, o odczynie lekko kwaśnym lub obojętnym. Najlepiej rośnie i kwitnie na stanowisku słonecznym, ale w cieniu również da sobie radę. Roślina mrozoodporna.

Co roku roślinę należy zasilić kompostem, a ziemię wokół wyściółkować korą, która zapobiega parowaniu wody i osłania podłoże przed nagrzewaniem (czego powojniki bardzo nie lubią). Podobne zadanie mogą spełnić niskie rośliny okrywowe. Ważnym zabiegiem jest cięcie pędów.

Powojnika 'Hakuree' przycina się całe rośliny wczesną wiosną (od końca lutego do początku kwietnia), nad 2-3 parą pąków, 20-50 cm nad ziemią. Przed zimą podstawę roślin należy obsypać kopczykiem z kory lub okryć stroiszem.

Powojnik 'Hakuree' - zastosowanie

Powojnik 'Hakuree' doskonale wygląda na rabatach bylinowych oraz sadzona między krzewami i drzewami jako roślina zadarniająca.

Stanowisko słoneczne
Wilgotność gleby średnio wilgotna
Roślina ozdobna z liści/igieł
Stanowisko półcieniste
Roślina ozdobna z kwiatów
Stanowisko zacienione
Roślina ozdobna z owoców
Wysokość do 50 cm
Termin kwitnienia VI - IX
Kategoria Byliny
Zimozielone Nie
Barwa kwiatów biała
Podlewanie średnio
Barwa liści/igieł zielona
Pokrój płożący
Pokrój wzniesiony