Podagrycznik pospolity 'Variegatum’ - Aegopodium podagraria 'Variegatum'

2022-03-25 14:40

Podagrycznik pospolity 'Variegatum’ to ozdobna odmiana podagrycznika pospolitego – ekspansywnej byliny należącej do rodziny selerowatych (Apiaceae). Gatunek rośnie dziko w Europie i zachodnich rejonach Azji. W Polsce podagrycznik to roślina bardzo pospolita: zasiedla głównie miejsca cieniste i półcieniste, wilgotne. Jest trudnym do zwalczenia chwastem.

Podagrycznik pospolity 'Variegatum’
Autor: GettyImages Podagrycznik pospolity 'Variegatum’

Spis treści

  1. Podagrycznik pospolity 'Variegatum’- opis
  2. Podagrycznik pospolity 'Variegatum’ - uprawa
  3. Podagrycznik pospolity 'Variegatum’ - zastosowanie

Podagrycznik pospolity 'Variegatum’- opis

Podagrycznik pospolity 'Variegatum’ to bujnie rosnąca (ale znacznie mniej ekspansywna od gatunku) bylina o ozdobnych szarozielonych, trójdzielnych liściach z kremowobiałym obrzeżeniem wcinającym się w kierunku nerwu głównego. Ozdobny charakter zachowuje przez cały sezon wegetacyjny.

Dorasta do 40-50 cm wysokości, a w okresie kwitnienia, gdy spośród liści wyrastają wysokie sztywne i rozgałęzione pędy kwiatostanowe osiąga do 100 cm wysokości. Kwitnie w czerwcu i lipcu. Drobne, białe kwiaty zebrane są w płaskie baldachy. Roślina okrywowa.

Podagrycznik pospolity 'Variegatum’ - uprawa

Podagrycznik pospolity 'Variegatum’ najlepiej rośnie na stanowisku półcienistym, ale znosi też pełne słońce (choć w upalne dni białe brzegi liści mogą ulegać poparzeniu). Lubi gleby próchniczne i wilgotne, ale rośnie na każdym podłożu, nawet ubogim. Jest całkowicie mrozoodporny.

Rozmnaża się przez podział rozłogów (sadzonki łatwo się przyjmują). W sezonie powinno się usuwać niewybarwione, jednolicie zielone liście. Po sezonie (wiosną lub jesienią) należy usuwać zbrązowiałe pozostałości pędów nadziemnych.

Podagrycznik pospolity 'Variegatum’ - zastosowanie

Doskonale sprawdza się jako roślina okrywowa. Ze względu na ekspansywność tej rośliny trzeba dbać, by się nie rozrastała w sposób niekontrolowany. Można usuwać nadmiar roślin lub otoczyć teren przeznaczony do zadarnienia krawężnikiem betonowym lub szeroką taśmą z tworzywa sztucznego. Posadzony w sąsiedztwie innych roślin ozdobnych może je – w stosunkowo krótkim czasie – zdominować. Znakomicie nadaje się do uprawy w pojemnikach.

Stanowisko słoneczne
Wilgotność gleby sucha
Roślina ozdobna z liści/igieł
Wilgotność gleby średnio wilgotna
Stanowisko półćieniste
Wilgotność gleby wilgotna
Roślina ozdobna z kwiatów
Stanowisko zacienione
Wysokość do 50 cm
Kategoria Byliny
Termin kwitnienia V - VII
Zimozielone Nie
Barwa kwiatów biała
Podlewanie mało
Barwa liści/igieł zielono-biała
Pokrój wzniesiony
Pokrój zadarniający