Płomyk (floks) szydlasty 'White Delight' - Phlox subulata 'White Delight'

2020-07-16 15:44
Floks szydlasty 'White Delight'
Autor: Agencja Promocji Zieleni - Monika Pawlonka Floks szydlasty 'White Delight'

Płomyk szydlasty 'White Delight' to zimozielona, niska bylina, idealna na skalniaki. Tworzy gęste i niskie (10-15 cm wysokości) kobierce.

Pędy tej odmiany płomyka szydlastego pokładają się po ziemi, są cienkie, gęsto ulistnione, a na ich końcach w kwietniu i maju powstają małe białe kwiaty. Jest ich tak wiele, że prawie nie widać lancetowatych zielonkawych liści.

Nazwa rośliny (płomyk) pochodzi od łacińskiego słowa phlox - płomień i nawiązuje do jaskrawo wybarwionych kwiatów, a od kształtu ostrych końców liści pochodzi polska nazwa –  szydlasty.

Płomyk szydlasty 'White Delight' nie ma dużych wymagań i jest tolerancyjny w stosunku do gleby. Najlepiej jednak będzie rósł w przepuszczalnym i piaszczystym podłożu o odczynie lekko kwaśnym lub obojętnym. Powinien być sadzony na stanowisku słonecznym.

Płomyk szydlasty 'White Delight' dobrze prezentuje się na skalniaku, murku lub niskiej rabacie. Z uwagi na to, że tworzy gęste kępy często jest stosowany jako roślina zadarniająca. Może także zastępować trawnik (pod warunkiem że nie będzie deptany). Płomyk szydlasty 'White Delight' szybko się rozrasta, w związku z czym wymaga regularnego przycinania (cięcia wymaga także po kwitnieniu). Najlepiej wygląda sadzony w grupach po kilka sztuk lub wielokolorowych kompozycjach z innymi niskimi roślinami skalnymi. Płomyk szydlasty dość dobrze znosi suszę i rzadko bywa atakowany przez choroby czy szkodniki. Młode rośliny wymagają podlewania podczas długotrwałej suszy. Odmiana 'White Delight' jest odporna na mróz i nie wymaga zabezpieczania na zimę (poza rejonami gdzie występuje duże ryzyko mrozu).

Stanowisko słoneczne
Wilgotność gleby sucha
Roślina ozdobna z kwiatów
Wysokość 10 cm - 15 cm
Kategoria Byliny
Termin kwitnienia IV - V
Zimozielone Nie
Barwa kwiatów biała
Podlewanie mało
Barwa liści/igieł zielona
Pokrój płożący
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

Wakacyjny, kolorowy, radosny. Taki jest lipcowy numer „M jak Mieszkanie” . Prezentujemy w nim inspirujące zestawy mebli oraz dodatków na balkon i taras - w różnych stylach, na każdy metraż.

Kup dostęp od 1 zł
M jak Mieszkanie - Lipiec 2021