Piwonia wąskolistna = piwonia delikatna - Paeonia tenuifolia

2022-04-28 14:15

Piwonia wąskolistna pochodzi z Kaukazu, dziko rośnie także na terenach położonych na północ od Morza Czarnego oraz na zachód od Rumunii i Serbii. Jest byliną należącą do rodziny piwoniowatych (Paeoniaceae).

Spis treści

  1. Piwonia wąskolistna – opis
  2. Piwonia wąskolistna – uprawa
  3. Piwonia wąskolistna – zastosowanie

Piwonia wąskolistna – opis

Piwonia wąskolistna ma krzaczasty pokrój, dorasta do 30–60 cm wysokości. Tworzy zgrubiałe (tzw. marchwiaste) korzenie. Liście są pierzaste, bardzo wąskie, mocno powcinane, podobne do liści kopru.Piwonia wąskolistna kwitnie w maju–czerwcu. Duże, ciemnoczerwone, błyszczące kwiaty o pojedynczych płatkach mają 6–8 cm średnicy. Na każdym pędzie wyrasta jeden kwiat.W Polsce najczęściej uprawia się odmianę ‘Rubra Plena’ o pełnych kwiatach (kwitnie dwa tygodnie później niż gatunek).

Piwonia wąskolistna – uprawa

Piwonia wąskolistna nie lubi podłoża podmokłego i słabo przepuszczalnego – w takich warunkach może zagniwać i narażona jest na choroby grzybowe. Najlepsza dla niej jest gleba bogata, żyzna, najlepiej gliniasto-piaszczysta, dobrze przepuszczalna, umiarkowanie wilgotna, o lekko kwaśnym odczynie. Stanowisko powinno być słoneczne, dopuszczalny jest lekki półcień.

Raz w roku, w okresie wegetacji, należy zasilić roślinę kompostem, dobrze rozłożonym obornikiem lub nawozem mineralnym. Jesienią należy ściąć obumarłe liście.Piwonia wąskolistna jest całkowicie mrozoodporna. Źle znosi przesadzanie.

Rozmnaża się ją przez podział jesienią (koniec sierpnia, początek września) rozrośniętych egzemplarzy. Roślinę sadzimy tak, by pąki, które są na szyjce korzeniowej, znalazły się tuż pod ziemią (nie głębiej niż 2–5 cm). Przed sadzeniem warto dodać kompostu do dołka wykopanego pod piwonię. Rośliny mogą wymagać podpierania.Choć piwonia nadaje się na kwiat cięty, to pamiętajmy o tym, że nadmierne cięcie kwiatów z całymi łodygami może spowodować słabsze kwitnienie w roku następnym.

Piwonia wąskolistna – zastosowanie

Piwonia wąskolistna jest rośliną długowieczną, na jednym miejscu może rosnąć wiele lat, o ile stworzy się dla niej sprzyjające warunki rozwoju.Roślina znakomicie nadaje się na rabaty bylinowe. Trzeba tylko pamiętać o tym, że dość wcześnie zasychają jej liście, dlatego warto posadzić bezpośrednio przy niej rośliny, które pozostaną dekoracyjne po przekwitnięciu peonii, np. rośliny jednoroczne o ozdobnych kwiatach albo niskie trawy ozdobne. Piwonia wąskolistna dobrze też prezentuje się na skalniakach.

Poznaj też:

Stanowisko słoneczne
Wilgotność gleby średnio wilgotna
Roślina ozdobna z liści/igieł
Stanowisko półcieniste
Roślina ozdobna z kwiatów
Wysokość 30 cm - 60 cm
Termin kwitnienia V - VI
Kategoria Byliny
Zimozielone Nie
Podlewanie średnio
Barwa liści/igieł zielona
Barwa kwiatów czerwona
Pokrój krzaczasty
Pokrój wzniesiony