Piwonia Młokosiewicza - Paeonia mlokosewitschii

2022-03-24 12:54

Piwonia Młokosiewicza pochodzi z Kaukazu - tam występuje w naturze. Została odkryta w 1897 r. przez słynnego polskiego przyrodnika, Ludwika Młokosiewicza. W Polsce jest chętnie sadzona w ogrodach ze względu na swoje walory dekoracyjne. Należy do rodziny piwoniowatych (Peaoniaceae).

Piwonia Młokosiewicza
Autor: www.thinkstockphotos.com Piwonia Młokosiewicza

Spis treści

  1. Piwonia Młokosiewicza - opis
  2. Piwonia Młokosiewicza - warunki uprawy
  3. Piwonia Młokosiewicza - pielęgnacja
  4. Piwonia Młokosiewicza - zastosowanie

Piwonia Młokosiewicza - opis

Piwonia Młokosiewicza to wolno rosnąca, długowieczna bylina o wzniesionym, krzaczastym, lekko rozłożystym pokroju. Dorosłe okazy mogą tworzyć krzewy. Osiąga od 50 do 70 cm wysokości. Łodyga jest dość gruba, liście sezonowe, duże, intensywnie zielone, o jajowatym, lekko spłaszczonym kształcie.

Peonia Młokosiewicza zakwita w drugiej połowie maja (pełnię kwitnienia roślina osiąga po 5-8 latach od posadzenia). Kwiaty są bardzo ozdobne, duże (o średnicy dochodzącej nawet do 12 cm), żółte lub kremowe (rzadko białe), mają zawsze po osiem płatków i intensywnie żółte pręciki. Gatunek nie ma odmian o pełnych kwiatach. Ozdobą rośliny są też dojrzewające w sierpniu owoce - malutkie mieszki o czerwonych okrywach, które skrywają lśniące, czarne nasiona. Korzenie - jak u wszystkich piwonii - są drewniejące.

Piwonia Młokosiewicza - warunki uprawy

Piwonia Młokosiewicza do prawidłowego wzrostu wymaga miejsca słonecznego i ciepłego. Toleruje również częściowe zacienienie, jednak w takim miejscu zdecydowanie słabiej rośnie oraz kwitnie. Podłoże powinno być żyzne, bogate w humus, przewiewne, dobrze utrzymujące wilgoć, o przepuszczalnych głębszych warstwach. Starajmy się nie zalewać rabaty z piwonią, gdyż może to prowadzić do porażenia przez choroby grzybowe, zwłaszcza szarą pleśń. Roślina wymaga zabezpieczenia na zimę - po pierwszych przymrozkach należy ziemię wokół rośliny okryć stroiszem lub liśćmi.

Piwonia Młokosiewicza - pielęgnacja

Piwonia Młokosiewicza nie wymaga specjalistycznej pielęgnacji, jest dość łatwa w uprawie. Należy ją regularnie odchwaszczać oraz podlewać w ciągu całego okresu wegetacji. Raz na jakiś czas można wzmocnić ją nawozem mineralnym wieloskładnikowym lub kompostem bądź obornikiem. Jednak i bez tego zabiegu na umiarkowanie żyznym podłożu roślina radzi sobie bardzo dobrze. Dorosłe egzemplarze nie lubią przesadzania, dlatego starajmy się wybierać miejsce do sadzenia w sposób przemyślany.

Piwonię rozmnaża się przez podział rośliny czy karpy, ale także przez wysiew nasion. Ten drugi sposób jest o wiele bardziej skomplikowany, zwłaszcza w amatorskich warunkach.

Piwonia Młokosiewicza - zastosowanie

Piwonia Młokosiewicza to idealna roślina na bylinowe rabaty wieloletnie (na tym samym miejscu może rosnąć do 20 lat). Jest dobrym tłem dla niższych roślin jednorocznych. Nadaje ogrodowi lekki, rustykalny, wiejski klimat. Wykorzystuje się ją także w bukieciarstwie, kwiaty w wazonie mogą w dobrej kondycji postać nawet przez kilka dni.

Poznaj też:

Stanowisko słoneczne
Wilgotność gleby średnio wilgotna
Roślina ozdobna z liści/igieł
Roślina ozdobna z kwiatów
Wysokość 50 cm - 70 cm
Termin kwitnienia V - VI
Kategoria Byliny
Zimozielone Nie
Podlewanie średnio
Barwa liści/igieł zielona
Barwa kwiatów kremowa
Barwa kwiatów żółta
Pokrój krzaczasty
Pokrój wzniesiony
Nasi Partnerzy polecają