Pełnik chiński - Trollius chinensis

2020-07-16 15:45 Joanna Lilia
Pełnik chiński
Autor: Agnieszka Mike-Jeziorska

Pełnik chiński jest byliną kępiastą, dorastającą nawet do 90 cm wysokości (jest wyższy niż pełnik europejski, który osiąga 50 cm wysokości) oraz 45 cm szerokości.

Pełnik chiński to bylina sadzona głównie ze względu na dekoracyjne liście i miseczkowate kwiaty. Jest całkowicie mrozoodporny.
Pełnik chiński ma żółtopomarańczowe, pełne kwiaty z długimi pręcikami. Kwiaty pojawiają się w pierwszej połowie lata - pełnia kwitnienia przypada na lipiec-sierpień. Dolne liście pełnika mają kształt nerkowaty, górne zaś są bardziej okrągłe.
Pełnik chiński najlepiej rośnie na glebie żyznej, próchniczo-gliniastej oraz bardzo wilgotnej. Świetnie radzi sobie w ogrodach bagiennych. Wymaga stanowiska słonecznego lub półcienia.
Pełnik chiński dobrze będzie rósł na obrzeżach oczek wodnych oraz w ogrodach bagiennych. Kwiaty pełnika nadają się do cięcia. Sadzimy go wiosną, by mógł dobrze przygotować się do okresu kwitnienia, który przypada na lipiec-sierpień. Ze względu na całkowitą mrozoodporność pełnika chińskiego, nie trzeba go wykopywać na zimę.
UWAGA: Wszystkie gatunki pełnika są trujące!

Stanowisko
Wilgotność gleby
Stanowisko
Roślina ozdobna z kwiatów
Termin kwitnienia VII - VIII
Kategoria Byliny
Zimozielone Nie
Wysokość 70 cm - 90 cm
Podlewanie średnio
Barwa liści/igieł zielona
Pokrój kępiasty
Barwa kwiatów żółtopomarańczowa