Owies wiecznie zielony - Helictotrichon sempervirens

2020-07-16 15:45 Martyna Cieślińska
Owies wiecznie zielony
Autor: www.thinkstockphotos.com

Owies wiecznie zielony to ozdobna trawa, znana też pod nazwą owsica wiecznie zielona. Pochodzi z Europy, bardzo często można ją spotkać w ogrodach w naszym kraju. Należy do rodziny wiechlinowatych (Poaceae).

>>Przeczytaj też: Trawy ozdobne. Rabata z traw ozdobnych: jakie gatunki wybrać

Owies wiecznie zielony - opis

Owies wiecznie zielony to bylina o krzaczastym, zwartym i kępiastym pokroju. Z czasem delikatnie rozrasta się na boki. Osiąga od 50 do 100 cm wysokości. Głowna ozdobą rośliny są dekoracyjne liście: długie i nitkowate, w kolorze niebieskozielonym, u dorosłych egzemplarzy łukowato się wyginają. Od maja do lipca ponad liśćmi ukazują się kwiatostany - szaroniebieskie, luźne wiechy, łukowato wygięte. Kłosy z czasem zmieniają kolor na żółty, a później na prawie biały.
Ciekawe odmiany:

  • ‘Pendula’ – jedna z najbardziej popularnych odmian owsa wiecznie zielonego o silnie przewieszającym się pokroju, idealna do uprawy w wiszących pojemnikach,
  • ‘Saphirsprudel’ – odmiana o liściach w zielonych z delikatnym niebieskim odcieniem, dość wysoka (może osiągać ponad 1 m wysokości).

Owies wiecznie zielony - warunki uprawy

Owies wiecznie zielony jest bardzo prosty w uprawie. Najlepiej czuje się w miejscach słonecznych i ciepłych. Idealne będą dla niego średnio żyzne gleby, ale przewiewne i umiarkowanie wilgotne. Zalewanie rabaty z owsem wiecznie zielonym może prowadzić do chorób grzybowych. Roślina nie jest wrażliwa na przymrozki ani na zanieczyszczenia powietrza.

>>Przeczytaj też: Trawy ozdobne. Jak zabezpieczyć trawy ozdobne przed zimą?

Owies wiecznie zielony - pielęgnacja

Jeżeli zapewnimy roślinie odpowiednie warunki uprawy, będzie bujnie rosnąć przez wiele lat. Młode okazy można okrywać na zimę, ale tylko na terenach podgórskich, gdzie rzeczywiście odczuwalne są zimą duże spadki temperatury. Owies wiecznie zielony wymaga regularnego usuwania suchych liści i przekwitłych kwiatostanów. Raz na jakiś czas można poddać roślinę zabiegowi cięcia odmładzającego. Trawa rozmnaża się przez wysiew nasion lub przez podział rozrośniętych egzemplarzy.

Owies wiecznie zielony - zastosowanie

Owies wiecznie zielony doskonale nadaje się na skalniaki, rabaty żwirowe czy podwyższone. Może być dobrym tłem dla roślin o barwnych kwiatach. Nadaje nasadzeniom delikatny, lekki i naturalistyczny charakter. Idealnie odnajdzie się w miejscach, gdzie do tej pory nic nie chciało rosnąć, na przykład przy murkach czy ścianach budynku. Roślina nadaje się również do uprawy w pojemnikach, stając się ciekawą ozdobą balkonu lub tarasu. Stosowana jest także w bukieciarstwie.

Stanowisko
Wilgotność gleby
Roślina ozdobna z liści/igieł
Roślina ozdobna z kwiatów
Wysokość 50 cm - 1 m
Kategoria Byliny
Termin kwitnienia V - VII
Zimozielone Tak
Podlewanie średnio
Barwa liści/igieł zielononiebieska
Pokrój krzaczasty
Pokrój kępiasty
Pokrój zwarty
Barwa kwiatów żółto-brązowa