Ostnica cieniutka - Stipa tenuissima

2022-03-09 14:33

Ostnica cieniutka pochodzi z Ameryki Środkowej. W Polsce jest uprawiana w ogrodach jako trawa ozdobna. Pięknie prezentuje się np. w ogrodach na dachach, które są coraz bardziej popularne. Należy do rodziny wiechlinowatych (Poaceae). Inna nazwa to ogon kucyka.

Ostnica cieniutka
Autor: www.gettyimages.com Ostnica cieniutka

Spis treści

  1. Ostnica cieniutka - opis
  2. Ostnica cieniutka - uprawa i pielęgnacja
  3. Ostnica cieniutka - zastosowanie

Ostnica cieniutka - opis

Ostnica cieniutka to trawa o zwartym, kępiastym pokroju. W Polsce najczęściej uprawiana jest jako roślina jednoroczna. Najczęściej osiąga od 30 do 50 cm wysokości. Źdźbła ostnicy są jasnozielone, cienkie, nitkowate, bardzo delikatne. Ostnica cieniutka kwitnie od lipca do września. Roślina tworzy dekoracyjne, puchowate, kremowe kwiatostany, które mogą mieć od 2 do 25 cm długości - to nim roślina zawdzięcza swoją potoczną nazwę: ogon kucyka.

Ostnica cieniutka - uprawa i pielęgnacja

Ostnica cieniutka nie jest wymagająca, dlatego polecana jest dla początkujących ogrodników. Najlepiej czuje się w miejscach słonecznych i ciepłych, ostatecznie delikatnie zacienionych. Podłoże nie musi być żyzne, przeciętna gleba będzie odpowiednia. Idealne będzie podłoże piaszczyste, przepuszczalne i suche. Jeżeli chcemy ją przetrzymać na następny rok, bezwzględnie należy ją dobrze zabezpieczyć na zimę (stroiszem, korą lub trocinami).Ostnicę warto podlewać regularnie, ale umiarkowanie. Raz na jakiś czas sprzyja jej wzmacnianie wieloskładnikowym nawozem mineralnym, jednak musimy uważać, aby nie przenawozić podłoża, bo to wpływa negatywnie na wzrost. Ostnicę rozmnaża się przez nasiona lub przez sadzonkowanie (ten drugi sposób jest zdecydowanie bardziej skuteczny).

Ostnica cieniutka - zastosowanie

Ostnica cieniutka to trawa ozdobna, która idealnie sprawdzi się na rabatach czy obwódkach. Bardzo dobrze prezentuje się w towarzystwie innych traw oraz niskich krzewów, np. różaneczników czy irgi. Zdecydowanie lepiej wygląda w niewielkich grupach, wtedy rośliny pięknie falują podczas podmuchów wiatru. Źdźbła ostnicy mogą być wykorzystywane do suchych bukietów.

Stanowisko słoneczne
Wilgotność gleby średnio wilgotna
Roślina ozdobna z liści/igieł
Stanowisko półcieniste
Roślina ozdobna z kwiatów
Wysokość 30 cm - 50 cm
Termin kwitnienia VII - IX
Kategoria Byliny
Zimozielone Nie
Podlewanie średnio
Barwa liści/igieł zielona
Barwa kwiatów kremowa
Pokrój kępiasty
Pokrój zwarty
Jak dobrać doniczkę i osłonkę do rośliny? Doniczki terakotowe, ceramiczne i plastikowe
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE