Omieg wschodni = Omieg kaukaski - Doronicum orientale

2020-07-16 15:45 Martyna Cieślińska Redakcja Wymarzonyogrod.pl

Omieg wschodni (omieg kaukaski) pochodzi z Azji Mniejszej oraz z południowo-wschodniej części Europy. W Polsce jest znany i popularny, uprawiany jako roślina ozdobna. Należy do rodziny astrowatych (Asteraceae).

Omieg wschodni - opis

Omieg wschodni to bylina o wzniesionym, wyprostowanym pokroju. Jeśli posadzimy obok siebie kilka okazów, z czasem rozrosną się tworząc zwartą kopułę. Łodyga dorasta do 30-50 cm wysokości. Liście są duże, brzegiem ząbkowane, sercowatego kształtu, intensywnie zielone. Większość liści jest zebrana w przyziemną rozetę. Roślina tworzy również nieduże liście na łodydze (nasadami obejmują łodygę). Roślina pod ziemią wytwarza kłącze.

Omieg wschodni kwitnie od kwietnia do czerwca. Rzadko ulistnione pędy kwiatostanowe są wzniesione, mają 30–50 cm wysokości, zakończone są kwiatostanami (koszyczkami) złożonymi z kwiatów żółtego koloru. Owoce pojawiają się latem, są małe, spłaszczone i lekko jajowate.

Ciekawe odmiany omiega wschodniego:

  • ‘Little Leo’ – odmiana niska (20-30 cm wysokości), z podwójnym okółkiem kwiatów języczkowych,
  • ‘Fruhlingspracht’ – odmiana o kwiatach pełnych.

Omieg wschodni - warunki uprawy

Omieg wschodni jest łatwy w uprawie. Najlepiej rośnie w miejscu słonecznym lub delikatnie zacienionym. Duża ilość słońca powoduje, że roślina zdecydowanie bardziej obficie kwitnie. Podłoże powinno być żyzne, przewiewie i dość wilgotne. Jeśli dysponujemy suchym podłożem, starajmy się sadzić roślinę w miejscu półcienistym, jeśli podłoże jest typowo wilgotne, wtedy lepiej sadzić na stanowisku słonecznym. Na jednym miejscu omieg wschodni może rosnąć kilka lat, potem należy go przesadzić. Najlepiej zrobić to wczesną wiosną, przy okazji dzieląc roślinę i uzyskując w ten sposób nowe egzemplarze, które na miejsce stałe wysadza się w rozstawie 30 x 35 cm.

Omieg wschodni - pielęgnacja

Pielęgnacja rośliny polega na regularnym podlewaniu i usuwaniu przekwitłych kwiatów. Korzystnie wpływa na wzrost omiega nawożenie mineralne i organiczne, zastosowane zwłaszcza w okresie wiosennym. Omieg rozmnaża się przez wysiew nasion lub przez podział kęp. Idealnym terminem podziału roślin jest sierpień.
Omieg jest w pełni mrozoodporny. Można przyspieszyć kwitnienie omiegów okrywając rośliny wiosną niskimi tunelami foliowymi.

Omieg wschodni - zastosowanie

Omieg wschodni dzięki swoim pięknym, jasnym kwiatom jest dobrym uzupełnieniem rabaty bylinowej. Można go sadzić na skalniakach. Sprawdzi się również w uprawie pojemnikowej - to idealna propozycja wiosennych kompozycji balkonowych lub tarasowych. Omieg wschodni nadaje się również na kwiat cięty.

 
Stanowisko
Wilgotność gleby
Roślina ozdobna z liści/igieł
Stanowisko
Roślina ozdobna z kwiatów
Wysokość 30 cm - 50 cm
Kategoria Byliny
Zimozielone Nie
Termin kwitnienia IV - VI
Podlewanie średnio
Barwa liści/igieł zielona
Barwa kwiatów żółta
Pokrój wyprostowany
Pokrój wzniesiony
Pokrój kępiasty