Odętka wirginijska 'Cristal Peak White' - Physostegia virginiana 'Cristal Peak White'

2022-06-27 11:24

Odętka wirginijska 'Cristal Peak White' jest byliną z rodziny jasnotowatych (Lamiceae). Odmiana ta pochodzi z hodowli firmy Ernst Benary Samensucht, zarejestrowana w 2007 roku, w 2009 roku wprowadzona do obrotu handlowego. Nagrodzona złotym medalem Fleurselect.

Roślina ma wyprostowany, zwarty, wzniesiony pokrój kolumnowy i osiąga 30-40 cm wysokości. Jest byliną ekspansywną, szybko rośnie i rozrasta się. Łodygi są gęsto ulistnione, górne liście są siedzące, wydłużone, lancetowate, nieregularne i ostro ząbkowane, dolne na krótkich ogonkach, ciemnozielone, intensywnie kontrastujące z barwą kwiatów.

Odętka wirginijska 'Cristal Peak White' kwitnie od czerwca do września. Jej śnieżnobiałe, pojedyncze, rurkowate kwiaty, długości 2 cm, zebrane są w kłosowate kwiatostany. Kwiaty rozmieszczone są w czterech rzędach wzdłuż osi kwiatostanu. Cechą charakterystyczną odmiany jest brak ciemnienia i czernienia przekwitniętych kwiatów oraz fakt, że roślina sama oczyszcza się z przekwitniętych kwiatów, dzięki czemu kwiatostany wyglądają niezwykle atrakcyjnie aż do końca kwitnienia.

Odętka wirginijska 'Cristal Peak White' najlepiej rośnie na glebach przeciętnych ogrodowych, piaszczysto-gliniastych, umiarkowanie wilgotnych, przepuszczalnych, o pH 5,5-6,5. Stanowisko powinno być słoneczne lub lekko zacienione. Jest to roślina całkowicie mrozoodporna i bez problemu powinna poradzić sobie nawet w najzimniejszych zakątkach kraju.

Odętka świetnie nadaje się na rabaty, do kompozycji bylinowych w ogrodach i parkach – należy jednak pamiętać, że jest rośliną ekspansywną, dlatego należy zapewnić jej sporo miejsca, aby mogła się swobodnie rozrastać. Na rabatach zaleca się przesadzać ją co 2–3 lata, aby nadmiernie nie zagłuszała innych roślin.  Świetnie sprawdza się również jako roślina do uprawy w pojemnikach. Jej kwiaty doskonale nadają  się do bukietów i kompozycji florystycznych. Odętkę rozmnażamy przez podział roślin jesienią bądź wiosną.

Stanowisko słoneczne
Wilgotność gleby średnio wilgotna
Roślina ozdobna z liści/igieł
Stanowisko półcieniste
Roślina ozdobna z kwiatów
Wysokość 30 cm - 40 cm
Termin kwitnienia VI - IX
Kategoria Byliny
Zimozielone Nie
Barwa kwiatów biała
Podlewanie średnio
Barwa liści/igieł zielona
Pokrój wzniesiony
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE