Mozga trzcinowata - Phalaris arundinacea

2020-07-16 15:46
Mozga trzcinowata
Autor: www.gettyimages.com Mozga trzcinowata

Mozga trzcinowata popularnie występuje w Polsce na całym niżu, przede wszystkim na terenach nadwodnych. Należy do rodziny wiechlinowatych (Poaceae).

Spis treści

  1. Mozga trzcinowata - opis
  2. Mozga trzcinowata - warunki uprawy
  3. Mozga trzcinowata - pielęgnacja
  4. Mozga trzcinowata - zastosowanie

Mozga trzcinowata - opis

Mozga trzcinowata to bylina o zwartym, kępiastym pokroju. Osiąga 1-3 m wysokości. Cała roślina silnie się zakorzenia. Źdźbła są dość grube i sztywne, mogą lekko połyskiwać. Liście mają około 2 cm szerokości, są sztywne i równowąskie, szarozielone. Okres kwitnienia mozgi trzcinowatej przypada najczęściej od czerwca do lipca. Kwiaty zebrane są w wiechy w kolorze czerwonobrązowym, złożone z kłosów. Podczas kwitnienia wiecha się rozkłada, a po kwitnieniu ścieśnia. Owocem jest mały ziarniak z plewami, które zaopatrzone są w drobne srebrne włoski. Ciekawe odmiany mozgi trzcinowatej:

  • ‘Pure Gold’ – odmiana o liściach zielono-żółtych, z daleka wyglądających na złociste,
  • ‘Luteopicta’- odmiana, której liście mają jasnożółty pas na środku blaszki.

Mozga trzcinowata - warunki uprawy

Mozga trzcinowata najlepiej rośnie w miejscu słonecznym lub półcienistym, dość ciepłym. Podłoże powinno być żyzne, przewiewne i umiarkowanie wilgotne, choć podmokłe tereny nie stanowią problemu dla rośliny. Mozga nie lubi podłoża ciężkiego i gliniastego. Roślina jest w pełni mrozoodporna.

>>Przeczytaj też: Trawy ozdobne w ogrodzie. Jak pielęgnować trawy ozdobne

Mozga trzcinowata - pielęgnacja

Mozga trzcinowata do swobodnego wzrostu potrzebuje dużo miejsca, szybko się rozrasta - zwłaszcza jej korzenie podziemne. Raz na jakiś czas wymaga nawożenia mineralnego lub organicznego. Gdy roślina  nadmiernie się rozrośnie, można ją przyciąć, szybko się zregeneruje. Rozmnaża się wegetatywnie przez podział kęp na wiosnę.

Mozga trzcinowata - zastosowanie

Roślina ma szerokie zastosowanie w ogrodzie, m.in. jako roślina obwódkowa czy uzupełnienie rabaty przy ogrodzeniu czy balustradzie. Z racji tego, że dobrze czuje się w sąsiedztwie wody, można z powodzeniem sadzić ją w okolicy oczek wodnych, najlepiej w grupie. Mozga trzcinowata może być uprawiana w pojemnikach.

>>Przeczytaj też: Trawy ozdobne. Jak zabezpieczyć trawy ozdobne przed zimą?

Stanowisko słoneczne
Roślina ozdobna z liści/igieł
Wilgotność gleby wilgotna
Stanowisko półcieniste
Roślina ozdobna z kwiatów
Kategoria Byliny
Termin kwitnienia VI - VII
Zimozielone Nie
Podlewanie średnio
Barwa liści/igieł zielona
Pokrój wzniesiony
Pokrój zwarty
Wysokość 1 m - 3 m
Barwa kwiatów czerwonobrązowa
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

Wakacyjny, kolorowy, radosny. Taki jest lipcowy numer „M jak Mieszkanie” . Prezentujemy w nim inspirujące zestawy mebli oraz dodatków na balkon i taras - w różnych stylach, na każdy metraż.

Kup dostęp od 1 zł
M jak Mieszkanie - Lipiec 2021