Miskant chiński ‘Zebrinus’ - Miscanthus sinensis 'Zebrinus'

2022-06-27 16:49

Miskant chiński 'Zebrinus' to trawa ozdobna należąca do rodziny wiechlinowatych (Poaceae). Pochodzi z dalekiego wschodu, z Chin. Z powodzeniem można ją uprawiać w Polsce, jej popularność z roku na rok wzrasta.

Miskant chiński ‘Zebrinus’
Autor: GettyImages Miskant chiński ‘Zebrinus’

Spis treści

  1. Miskant chiński ‘Zebrinus’ - opis
  2. Miskant chiński ‘Zebrinus’ - warunki uprawy
  3. Miskant chiński ‘Zebrinus’ - pielęgnacja
  4. Miskant chiński ‘Zebrinus’ - zastosowanie

Miskant chiński ‘Zebrinus’ - opis

Miskant chiński ‘Zebrinus’ ma wzniesiony pokrój. Dorosłe okazy tworzą gęste kępy. Roślina szybko się rozrasta i dorasta nawet do 2 m wysokości. 'Zebrinus' jest uznawany jest za jedną z najwyższych odmian miskantów.

Miskant chiński ‘Zebrinus’ ma charakterystyczne liście: długie, szerokie i sztywne, zielone z poprzecznymi, nieregularnymi i kremowymi pasami - stąd nazwa ‘Zebrinus’. Zewnętrzne liście lekko się przewieszają, natomiast wewnętrzne są wyprostowane. Pasy na liściach pojawiają się u dorosłych okazów, często na młodych roślinach nie ma ich wcale. Roślina na stałe formuje się po 2-3 latach od posadzenia. Okres kwitnienia przypada na jesień (wrzesień–październik). Kwiatostany wyrastają ponad rozetę liści. Kolor kwiatów określany jest jako różowo-czerwony, czasem mienią się na beżowo czy brązowo. Kwiatostany pozostają na roślinie nawet do wiosny, stają się ozdobą rośliny wtedy, gdy liście nie są już atrakcyjne.

Miskant chiński ‘Zebrinus’ - warunki uprawy

Miskant chiński ‘Zebrinus’ preferuje miejsca słoneczne, nie szkodzi mu pełne słońce. W miejscach półcienistych będzie rósł słabiej. Lubi gleby żyzne, gliniaste i umiarkowanie wilgotne. Nie lubi zalewania. Najlepiej, gdy podłoże ma lekko kwaśny odczyn. Młode rośliny mogą przemarzać. Roślina nie jest podatna ani na choroby, ani na szkodniki. Sadząc miskanta do gruntu, nie wolno zapomnieć o drenażu, gdyż roślina nie lubi stagnującej wody - może to prowadzić do chorób grzybowych, a w efekcie do śmierci rośliny.

Miskant chiński ‘Zebrinus’ - pielęgnacja

Częste nawożenie trawy nie jest wskazane, wystarczy raz na dwa sezony zasilić roślinę kompostem lub nawozem wieloskładnikowym dla traw. Miskant wymaga ścinania na wiosnę - ponieważ roślina późno rozpoczyna wegetację wiosną, nie należy bać się tego zabiegu. Młode rośliny warto okrywać na zimę. Rozmnaża się go przez podział rośliny lub przez sadzonki korzeniowe, które pobiera się od rośliny matecznej. Nowe rośliny najlepiej sadzić w maju lub czerwcu.

Miskant chiński ‘Zebrinus’ - zastosowanie

Miskant chiński ‘Zebrinus’ to ozdobna trawa. Dobrze wygląda przy oczkach wodnych, podmuchy wiatru powodują wydawanie przez roślinę przyjemnego dla uszu szumu. Miskant można sadzić na rabacie po kilka egzemplarzy w grupie. Można nawet tworzyć z niego żywopłot. Takie aranżacje polecane są do dużych ogrodów, w tych mniejszych lepiej wygląda jako soliter. Niższe okazy można sadzić do doniczek i ustawiać na balkonach czy tarasach. Idealnie pasuje do ogrodu w stylu japońskim lub nowoczesnym. Miskant chiński 'Zebrinus' dobrze prezentuje się zarówno na rabatach jednorocznych, jak i wieloletnich. Lubi towarzystwo ostnicy, stokłosy czy rudbekii. Zasuszone kwiaty, stosowane są w bukieciarstwie.

Poznaj też:

Stanowisko sloneczne
Roślina ozdobna z liści/igieł
Wilgotność gleby wilgotna
Roślina ozdobna z kwiatów
Termin kwitnienia IX - X
Wysokość 1 m - 2 m
Kategoria Byliny
Zimozielone Nie
Podlewanie średnio
Pokrój wzniesiony
Pokrój kępiasty
Barwa liści/igieł zielono-kremowa
Pokrój kępiasty
Barwa kwiatów różowo-czerwona
Trawy ozdobne w ogrodzie