Mikołajek płaskolistny - Eryngium planum

2020-07-16 15:47

Mikołajek płaskolistny (ang. flat see holly) to bylina z rodziny selerowatych (Apiaceae), na naturalnych stanowiskach występująca  we Wschodniej i Środkowe Europie, na Kaukazie, w Zachodniej Syberii, Kazachstanie i Chinach.

Mikołajek płaskolistny porasta suche nieużytki, stepy, miedze, ugory i stanowiska ruderalne. W Polsce rośnie na niżu, szczególnie wzdłuż Odry i Wisły, często jako gatunek zawleczony. Część nadziemną tworzy rozeta żywozielonych, ogonkowych, jajowato-okrągłych liści oraz liczne, rozgałęzione, sztywne, masywniejsze u podstawy, ulistnione pędy kwiatostanowe o wysokości 30-60cm (w uprawie do 100 cm), w kolorze błękitnym, pokryte delikatnym woskiem. Liście na pędach kwiatostanowych są bezogonkowe o uszastych nasadach, kolczasto piłkowane, o odcieniu i woskowaniu, podobnym do tego na pędach.Liczne, drobne główkowate, kuliste kwiatostany o średnicy około 10mm, otoczone są ozdobnymi, kolczastymi podsadkami i tworzą gęste baldachy w kolorze niebiesko-szafirowym. Kwiaty właściwe są bardzo drobne, niepozorne, koloru niebieskiego, pojawiają się na roślinie od czerwca niekiedy do września. Zapylane są przez owady, bardzo atrakcyjna dla pszczół, trzmieli i motyli.

Mikołajek płaskolistny najlepiej rośnie na słonecznych, piaszczystych stanowiskach i jałowych glebach o odczynie obojętnym. Nie jest wybredny i powinien przetrwać nawet bardzo niekorzystne warunki. W pełni mrozoodporny, strefa mrozoodporności – 4.

Doskonale nadaje się do obsadzania suchych i słonecznych rabat, do ogrodów naturalistycznych oraz jako uzupełnienie łąk kwietnych. Stosowana również jako kwiat cięty oraz suszony w bukietach i kompozycjach florystycznych.

Na stanowiskach naturalnych nasiona rozsiewane są przez zwierzęta. W uprawie rozmnażany przez wysiew nasion, na przełomie marca i kwietnia do inspektów, na miejsce stałe wysadzane na przełomie czerwca i lipca.Można go również rozmnażać przez podział starszych kęp roślin wiosną lub jesienią.

Stanowisko słoneczne
Roślina ozdobna z liści/igieł
Wilgotność gleby sucha
Roślina ozdobna z kwiatów
Roślina ozdobna z pędów
Wysokość 30 cm - 1 m
Termin kwitnienia VI - IX
Kategoria Byliny
Zimozielone Tak
Podlewanie mało
Barwa liści/igieł zielona
Barwa kwiatów niebieska
Pokrój krzaczasty
Pokrój wzniesiony
Pokrój nieregularny
Barwa liści/igieł szara
Jak sadzić drzewa i krzewy