Miechunka rozdęta - Physalis alkekengi

2022-03-11 13:41

Miechunka rozdęta to niezwykła bylina z rodziny psiankowatych (Solanaceae). Pochodzi z środkowej, zachodniej i południowej Europy oraz z Azji.

Spis treści

  1. Miechunka rozdęta - opis
  2. Miechunka owoc
  3. Miechunka uprawa i zastosowanie

Miechunka rozdęta - opis

Miechunka rozdęta jest daleką kuzynką ziemniaka, papryki i pomidora, choć w przeciwieństwie do nich jest uprawiana jako ogrodowa roślina ozdobna. Miechunka rozdęta ma silnie rozrastające się kłącze, z którego wyrastają wyprostowane pędy. Miechunka rozdęta ma dwa bardzo podobne do siebie podgatunki:

  • Physalis alkekengi var. alkekengi - dorasta do około 60 cm,
  • Physalis alkekengi var. franchetii - dorasta nawet do 1 metra.

Miechunka owoc

Kwiaty miechunki są niepozorne, mało dekoracyjne, koloru białego. Charakterystyczną cechą miodunki rozdętej są jej niezwykłe owoce: czerwone jagody otoczone czerwono-pomarańczowym mieszkiem – wyglądającym jak chiński lampion. Owoce miechunki są jadalne, wykorzystywane głównie w restauracjach jako ozdoba talerza. Pędy z zasuszonymi owocami stanowią dekoracyjny element kwiatowych kompozycji i suchych bukietów.

Miechunka uprawa i zastosowanie

Miechunka rozdęta dobrze będzie rosnąć zarówno w miejscu słonecznym, jak i lekko zacienionym, w każdej ziemi ogrodowej. Najlepiej wygląda na kwiatowych rabatach w stylu wiejskim. Sadząc miechunkę warto wziąć pod uwagę, że jest bardzo ekspansywna i będzie się szybko rozrastać.

Kłącza miechunki rozdętej można dzielić i przez to rozmnażać roślinę. Miechunka rozdęta jest praktycznie w pełni mrozoodporna, rzadko przemarza i to tylko w bardzo mroźne i bezśnieżne zimy.

Stanowisko słoneczne
Wilgotność gleby sucha
Roślina ozdobna z owoców
Termin kwitnienia V - VI
Kategoria Byliny
Wysokość 60 cm - 1 m
Zimozielone Nie
Podlewanie średnio
Barwa liści/igieł zielona
Pokrój wzniosły