Marzanka barwierska - Asperula tinctoria

2020-07-16 15:47 Martyna Cieślińska
Marzanka barwierska
Autor: www.gettyimages.com

Marzanka barwierska to roślina, którą można spotkać w Europie, a także na terenie Rosji. W Polsce w naturze występuje w dolinie Wisły, na Pojezierzu Mazurskim oraz Pomorskim i na Dolnym Śląsku. W naszym kraju uznawana jest za roślinę narażoną na wyginięcie. Uprawiana jest także jako roślina ozdobna w ogrodach. Należy do rodziny marzanowatych (Rubiaceae).

Marzanka barwierska - opis

Marzanka barwierska zaliczana jest do gatunków wieloletnich. Tworzy kłącza. Ma zwarty, wzniesiony pokrój. Przeważnie osiąga 30- 50 cm wysokości. Łodyga jest dość delikatna i silnie rozgałęziona. Wyrasta z niej kilka pędów płonnych i jeden zakończony kwiatostanem. Liście w kolorze zielonym, równowąskie.

Marzanka kwitnie od czerwca do sierpnia. Kwiaty są małe, białego koloru, zebrane w widlasto rozgałęzione kwiatostany. Latem na roślinie pojawiają się owoce - niewielkie pestkowce (dojrzałe maja ciemną barwę i lekko się marszczą).

Marzanka barwierska - warunki uprawy

Marzanka barwierska nie jest wymagająca jeśli chodzi o uprawę. Powinna rosnąć w miejscu słonecznym, ewentualnie lekko ocienionym. Podłoże powinno być umiarkowanie żyzne, przepuszczalne oraz dość wilgotne. Roślina nie jest wrażliwa na szkodniki oraz choroby.

Marzanka barwierska - pielęgnacja

Podczas całego okresu wegetacji należy podlewać rabatę z marzanką. Roślina lubi się szybko rozrastać, dlatego jeśli jest jej za dużo w ogrodzie, warto dokonać przerzedzenia. Nie obawiajmy się tego zabiegu, roślina szybko wypuści nowe pędy, jeśli tylko będzie miała odpowiednie warunki. Marzanka rozmnaża się przez wysiew nasion oraz wegetatywnie przez podział kłączy.

Marzanka barwierska - zastosowanie

Marzanka barwierska to idealna roślina na rabatę wieloletnią, posadzona w pobliżu kamieni czy murków. Nadaje naszym nasadzeniom lekki, rustykalny charakter. Doskonale nadaje się na łąki kwietne. Korzenie marzanki były wykorzystywane do barwienia na kolor czerwony.

>>Przeczytaj też: Rośliny barwiące, które można uprawiać w ogrodzie. Jakie rośliny można wykorzystać do farbowania

Stanowisko
Wilgotność gleby
Roślina ozdobna z liści/igieł
Stanowisko
Roślina ozdobna z kwiatów
Roślina ozdobna z owoców
Wysokość 30 cm - 50 cm
Termin kwitnienia VI - VIII
Kategoria Byliny
Zimozielone Nie
Barwa kwiatów biała
Podlewanie średnio
Barwa liści/igieł zielona
Pokrój kępiasty
Pokrój zwarty
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

Z czerwcowym „M jak Mieszkanie” w sezon letni wkraczamy pełni optymizmu – z fantazją, lekkością i w kolorze! Pomogą w tym rozwiązania, meble i dodatki, które poprawią nasz komfort wypoczynku i pozwolą poczuć się jak na wakacjach.

Kup dostęp od 1 zł
M jak Mieszkanie - Czerwiec 2021