Mak wschodni - Papaver orientale

2020-07-16 15:47 Redakcja Wymarzonyogrod.pl

Mak wschodni to bylina pochodząca z Kaukazu i Iranu Północnego, należąca do rodziny makowatych (Papaveraceae). Wiosną tworzy rozetę gęsto owłosionych, pierzastodzielnych liści, z której wyrastają długie, sztywne, także owłosione, zazwyczaj bezlistne pędy 0,5–1 m wysokości, zakończone kwiatami (na jednym pędzie jest jeden kwiat). Kwiaty maku wschodniego są duże (średnicy 10–15 cm), o jedwabistych płatkach barwy czerwonej, różowej bądź białej, które wyglądają, jakby były pogniecione. Mak wschodni kwitnie w maju i czerwcu. Środek kwiatów jest prawie czarny.

Rozeta liści zasycha po kwitnieniu.

Mak wschodni - wymagania uprawowe

Mak wschodni wymaga gleby żyznej, wapiennej, przepuszczalnej oraz suchego i słonecznego stanowiska.
Rozmnaża się go najczęściej przez sadzonki korzeniowe pozyskiwane po kwitnieniu bądź jesienią. Korzenie mające grubość ołówka, tnie się na odcinki około 8 cm (dolny koniec należy uciąć skośnie) i wysadza do skrzynek. Po wypuszczeniu korzeni i liści młode rośliny wysadza się do doniczek albo na miejsce stałe (zależnie od terminu pozyskania sadzonek). Mak wschodni nie lubi przesadzania - zwykle przy wykopywaniu niszczą się korzenie.

Mak wschodni - zastosowanie

Mak wschodni sadzi się na rabatach bylinowych (najlepiej mieszanych) łącząc go z roślinami silnie rozrastającymi się latem (po przekwitnieniu pędy maku zasychają i wtedy roślinę przycina się przy ziemi). Bardzo dobrze mak komponuje się z łubinami, irysami czy ostróżkami. Nadaje się także na kwiat cięty (ścina się je dopiero wtedy, gdy widoczny jest kolor płatków), choć ich trwałość nie jest długa.

Stanowisko
Wilgotność gleby
Roślina ozdobna z kwiatów
Wysokość 50 cm - 1 m
Termin kwitnienia V - VI
Kategoria Byliny
Zimozielone Nie
Barwa kwiatów biała
Podlewanie średnio
Barwa liści/igieł zielona
Barwa kwiatów różowa
Barwa kwiatów czerwona
Pokrój wzniesiony