Mak wschodni - Papaver orientale

2020-07-16 15:47 Redakcja Wymarzonyogrod.pl

Mak wschodni to bylina pochodząca z Kaukazu i Iranu Północnego, należąca do rodziny makowatych (Papaveraceae). Wiosną tworzy rozetę gęsto owłosionych, pierzastodzielnych liści, z której wyrastają długie, sztywne, także owłosione, zazwyczaj bezlistne pędy 0,5–1 m wysokości, zakończone kwiatami (na jednym pędzie jest jeden kwiat). Kwiaty maku wschodniego są duże (średnicy 10–15 cm), o jedwabistych płatkach barwy czerwonej, różowej bądź białej, które wyglądają, jakby były pogniecione. Mak wschodni kwitnie w maju i czerwcu. Środek kwiatów jest prawie czarny.

Rozeta liści zasycha po kwitnieniu.

Mak wschodni - wymagania uprawowe

Mak wschodni wymaga gleby żyznej, wapiennej, przepuszczalnej oraz suchego i słonecznego stanowiska.
Rozmnaża się go najczęściej przez sadzonki korzeniowe pozyskiwane po kwitnieniu bądź jesienią. Korzenie mające grubość ołówka, tnie się na odcinki około 8 cm (dolny koniec należy uciąć skośnie) i wysadza do skrzynek. Po wypuszczeniu korzeni i liści młode rośliny wysadza się do doniczek albo na miejsce stałe (zależnie od terminu pozyskania sadzonek). Mak wschodni nie lubi przesadzania - zwykle przy wykopywaniu niszczą się korzenie.

Mak wschodni - zastosowanie

Mak wschodni sadzi się na rabatach bylinowych (najlepiej mieszanych) łącząc go z roślinami silnie rozrastającymi się latem (po przekwitnieniu pędy maku zasychają i wtedy roślinę przycina się przy ziemi). Bardzo dobrze mak komponuje się z łubinami, irysami czy ostróżkami. Nadaje się także na kwiat cięty (ścina się je dopiero wtedy, gdy widoczny jest kolor płatków), choć ich trwałość nie jest długa.

Stanowisko
Wilgotność gleby
Roślina ozdobna z kwiatów
Wysokość 50 cm - 1 m
Termin kwitnienia V - VI
Kategoria Byliny
Zimozielone Nie
Barwa kwiatów biała
Podlewanie średnio
Barwa liści/igieł zielona
Barwa kwiatów różowa
Barwa kwiatów czerwona
Pokrój wzniesiony
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

Z czerwcowym „M jak Mieszkanie” w sezon letni wkraczamy pełni optymizmu – z fantazją, lekkością i w kolorze! Pomogą w tym rozwiązania, meble i dodatki, które poprawią nasz komfort wypoczynku i pozwolą poczuć się jak na wakacjach.

Kup dostęp od 1 zł
M jak Mieszkanie - Czerwiec 2021