Mącznica lekarska - Arctostaphulos uva-ursi

2020-07-16 15:47 Redakcja serwisu
Mącznica lekarska
Autor: www.thinkstockphotos.com

Mącznica lekarska rośnie dziko w Polsce w suchych lasach sosnowych i na wrzosowiskach, a także w górach. W Polsce jest objęta całkowitą ochroną.

Mącznica lekarska to zimozielona krzewinka, wytwarzająca cienkie, długie, płożące się pędy o długości dochodzącej nawet do 1 m. Roślina tworzy kępę o wysokości 20–50 cm. Liście są niewielkie (1,5–3 cm), skórzaste, o odwrotnie jajowatym kształcie, ciemnozielone z wierzchu, pod spodem jasnozielone.
Mącznica lekarska kwitnie w maju i czerwcu. Kwiaty mają jasnoróżową lub białą barwę i dzbaneczkowaty kształt. Są miododajne. Owoce – kuliste, błyszczące, czerwone jagody, podobne do owoców borówki brusznicy – dojrzewają od lipca do września. Owoce nie nadają się do spożycia.
Mącznica lekarska to także roślina lecznicza, stosowana w leczeniu chorób zapalnych dróg moczowych.

Mącznica lekarska może rosnąć nawet na ubogich, piaszczystych lub torfowych glebach. Podłoże powinno być jednak kwaśne. Stanowisko dla mącznicy powinno być słoneczne lub półcieniste. Najlepiej rozmnażać ją przez odejmowanie od rośliny matecznej ukorzenionych pojedynczych pędów. Można ją też rozmnażać przez sadzonki zielne lub półzdrewniałe.
Mącznica lekarska znajduje zastosowanie przede wszystkim jako roślina okrywowa. Doskonała roślina na wrzosowiska, skalniaki, do obsadzania murków i skarp.

Stanowisko
Roślina ozdobna z liści/igieł
Stanowisko
Wilgotność gleby
Roślina ozdobna z kwiatów
Roślina ozdobna z owoców
Wysokość 20 cm - 50 cm
Termin kwitnienia V - VI
Kategoria Byliny
Barwa kwiatów biała
Podlewanie mało
Barwa liści/igieł zielona
Barwa kwiatów różowa
Pokrój kępiasty