Macierzanka wczesna - Thymus praecox

2020-07-16 15:47 Martyna Cieślińska Na podstawie materiałów Agencji Promocji Zieleni

Macierzanka wczesna w stanie dzikim rośnie wyłącznie w Europie (w Polsce spotkać ją można w Dolnie Sąspowskiej, Dolinie Prądnika oraz w Ojcowskim Parku Narodowym). Jest także uprawiana jako roślina ozdobna. Należy do rodziny jasnotowate (Lamiaceae).

Macierzanka wczesna - opis

Macierzanka wczesna zaliczana jest do zimozielonych małych krzewinek (nie traci liści na zimę). Ma zwarty, płożący się, dywanowy pokrój z delikatnie wzniesionymi pędami. Osiąga około 5 cm wysokości, rozrastając się szeroko. Liście są jasnozielone, drobne, jajowatego lub łopatkowatego kształtu, owłosione. Okres kwitnienia macierzanki wczesnej zależy od warunków pogodowych, jednak przeważnie przypada na koniec maja i czerwiec. Kwiaty są bardzo małe, zebrane w główkowate kwiatostany, o budowie typowej dla rodziny jasnotowatych (wargowe). Mają kolor różowy lub fioletowy, wydzielają przyjemny zapach, który wabi pszczoły i inne owady. Owocem są rozłupnie, czterodzielne, które się rozpadają. Rozłupki są w kształcie jajowatym a czasem owalnym.
Ciekawe odmiany:

  • ‘Albus’ i 'Albiflorus' – odmiany o białych kwiatach,
  • ‘Purple Beauty’- o intensywnie fioletoworóżowych kwiatach.
  • 'Red Carpet' - o ciemnoróżowych kwiatach,
  • 'Ruby Glow' - o ciemnoczerwonych kwiatach.
>>Przeczytaj też: Macierzanki – gatunki, uprawa, zastosowanie macierzanek

Macierzanka wczesna - warunki uprawy i pielęgnacja

Macierzanka wczesna jest rośliną łatwą w uprawie i mało wymagającą. Lubi miejsca słoneczne, ciepłe, osłonięte od wiatrów. Podłoże powinno być lekkie, umiarkowanie żyzne i przewiewne, ale urośnie nawet na glebie zupełnie jałowej. Nie lubi zalewania (szybko prowadzi to do obumierania rośliny).
Nie wymaga praktycznie żadnej pielęgnacji. Dobrze znosi cięcie, szybko się regeneruje. Przekwitłe kwiatostany warto usuwać, aby uzyskać bardziej estetyczną rabatę, jednak nie jest to konieczne. Rozmnaża się przez wysiew nasion.

Macierzanka wczesna - zastosowanie

Macierzanka wczesna to znakomita roślina okrywowa, stosowana do zadarniania dużych powierzchni. Sprawdzi się na skalniakach i wzniesieniach. Jest idealnym tłem dla innych, zdecydowanie wyższych roślin. Można ją również sadzić w ogródkach ziołowych.
Ze względu na łatwość uprawy, jest polecana mało doświadczonym ogrodnikom.
Macierzanka wczesna jest również wykorzystywana w ziołolecznictwie do przygotowania kropli, naparów, maści. Wykazuje m.in. działanie dezynfekujące, przeciwzapalne, poprawia trawienie, łagodzi ukąszenia owadów.

Poznaj też macierzankę piaskową.

 

Stanowisko
Roślina ozdobna z liści/igieł
Wilgotność gleby
Roślina ozdobna z kwiatów
Termin kwitnienia V - VI
Kategoria Byliny
Wysokość 5 cm
Zimozielone Tak
Barwa kwiatów biała
Podlewanie mało
Barwa liści/igieł zielona
Barwa kwiatów różowa
Barwa kwiatów czerwona
Barwa kwiatów fioletowa
Pokrój płożący

NOWY NUMER

To już trzecie wydanie „M jak Mieszkanie” w 2021 roku. Cieszymy się, że jesteście z nami! W tym numerze podpowiadamy, jak urządzić salon - idealny do wypoczynku, zabaw z dziećmi, ale też do pracy.

Kup dostęp od 1 zł
M jak Mieszkanie okładka 03/2021