Lepnica nadmorska - Silene maritima

2020-07-16 15:48 Paweł Romanowski
Lepnica nadmorska
Autor: Agnieszka Mike-Jeziorska

Lepnica nadmorska to niska bylina należąca do rodziny goździkowatych (Caryophyllaceae), bardzo często sadzona na skalniakach, na skarpach, niskich rabatach oraz wykorzystywana jako roślina zadarniająca. Lepnica nadmorska w warunkach naturalnych występuje na zachodnich wybrzeżach Europy.

Liście lepnicy nadmorskiej są zielonoszare, lancetowate lub jajowate. Płożące się łodygi tworzą niskie kobierce, dorasta do 20 cm wysokości. Roślina szybko rośnie, w ciągu sezonu może zadarnić powierzchnię o średnicy 40 cm. Jest odporna na mróz.
Kwiaty lepnicy nadmorskiej pojawiają się od czerwca do sierpnia, są białe lub jasnoróżowe, średnicy około 2,5 cm, z charakterystycznym beczułkowatym kielichem. Odmiana 'Druett's Variegated' ma liście z jasną obwódką. Odmiana 'Weisskehlchen' ma sine liście, dorasta do 15 cm wysokości. Najpopularniejsza odmiana lepnicy nadmorskiej to 'Flore Pleno'.
Lepnica nadmorska jest łatwa w uprawie i niewymagająca. Najlepiej rośnie na stanowisku słonecznym lub półcienistym, glebie lekkiej, piaszczystej, ubogiej i lekko wapiennej o odczynie lekko kwaśnym. Doskonale sprawdza się jako roślina doniczkowa do sadzenia na balkonach lub tarasach.

Stanowisko
Stanowisko
Wilgotność gleby
Roślina ozdobna z kwiatów
Termin kwitnienia VI - VIII
Kategoria Byliny
Wysokość do 20 cm
Zimozielone Nie
Barwa kwiatów biała
Podlewanie mało
Barwa liści/igieł zielona
Barwa kwiatów różowa
Pokrój płożący