Lejcesteria piękna - Leycesteria formosa

2020-07-16 15:48 Martyna Cieślińska
Lejcesteria piękna
Autor: www.thinkstockphotos.com

Lejcesteria piękna to niezwykle ozdobna roślina, która pochodzi z południowo-wschodnich Chin oraz Himalajów. W Polsce jest praktycznie nieznana. Należy do rodziny Przewiertniowate (Caprifoliaceae). Nazwa gatunkowa formosa pochodzi od łacińskiego słowa piękny, przystojny.

Lejcesteria piękna - opis

Lejcesteria piękna to roślina o ciekawej budowie - z botanicznego punktu widzenia jest to podkrzew, ponieważ dolne części pędów drewnieją. U nas - z racji klimatu - lejcesteria uznawana jest za bylinę, dorasta do 1-2 m wysokości. Ma wyprostowany pokrój. Pędy są puste w środku, po około pięciu latach pędy zamierają. Zielone liście mają sercowaty kształt, są lekko wydłużone, do 15 cm długości, o ząbkowanych brzegach.
Lejcesteria piękna kwitnie od czerwca nawet do września (w zależności od warunków pogodowych). Niepozorne białe kwiaty pojawiają się na pędach tegorocznych, są zebrane w zwisające, kłosowate kwiatostany. Główną ozdobą rośliny są jednak nie kwiaty, ale purpurowe listki podkwiatowe, które otaczają kwiaty. Jesienią na roślinie pojawiają się owoce - jadalne, ciemnopurpurowe, błyszczące jagody, które nadal są otoczone przez purpurowe listki podkwiatowe. Owoce mają gorzki, czekoladowy smak. Wewnątrz nasion znajdują się jasnobrązowe nasiona. Kwiaty długo pozostają na roślinie, a owoce szybko dojrzewają. Dlatego w jednym czasie w gronie mogą być i kwiaty, i owoce.
Lejcesteria piękna jest chętnie odwiedzana przez pszczoły i ptaki.
Ciekawą odmianą jest brytyjska 'Golden Lanterns' o żółtozielonych liściach i dość niski wzroście.

Lejcesteria piękna - warunki uprawy

Lejcesteria piękna wymaga miejsca słonecznego lub lekko półcienistego, osłoniętego od wiatrów. Im więcej słońca, tym lepsze kwitnienie. Rośnie praktycznie na każdej glebie, jednak najlepiej w podłożu żyznym, przewiewnym i umiarkowanie wilgotnym. Dość dobrze znosi niskie temperatury, nawet gdy przemarznie, dość szybko odrasta.

Lejcesteria piękna - pielęgnacja

Podczas całego okresu wegetacji roślinę należy regularnie podlewać. Lubi zasilanie nawozami organicznymi, zwłaszcza kompostem na wiosnę. Jesienią roślinę należy skrócić na wysokość maksimum 5 oczek - taki zabieg dobrze wpływa na dalszy rozwój. Młode egzemplarze lepiej okrywać na zimę agrowłókniną i kopczykować dolną część łodygi.
Lejcesterię rozmnaża się przez nasiona (jednak jest to proces dość skomplikowany: nasiona wymagają stratyfikacji, kiełkują nawet rok) bądź przez sadzonki zielne półzdrewniałe i zdrewniałe.

Lejcesteria piękna - zastosowanie

Lejcesteria piękna jest u nas mało popularna, warto jednak wprowadzać ją do ogrodów ze względu na jej walory ozdobne. Dobrze prezentuje się na tle zimozielonych roślin. Tworzy ciekawą kompozycję kolorystyczną w ogrodzie. Można ją również uprawiać w pojemnikach ustawianych na balkonach czy tarasach.

Stanowisko
Wilgotność gleby
Stanowisko
Roślina ozdobna z kwiatów
Roślina ozdobna z owoców
Wysokość 1 m - 2 m
Termin kwitnienia VI - IX
Kategoria Byliny
Zimozielone Nie
Podlewanie średnio
Barwa liści/igieł zielona
Pokrój wyprostowany
Pokrój wzniesiony
Barwa kwiatów biało-purpurowa
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

Z czerwcowym „M jak Mieszkanie” w sezon letni wkraczamy pełni optymizmu – z fantazją, lekkością i w kolorze! Pomogą w tym rozwiązania, meble i dodatki, które poprawią nasz komfort wypoczynku i pozwolą poczuć się jak na wakacjach.

Kup dostęp od 1 zł
M jak Mieszkanie - Czerwiec 2021