Lawenda wąskolistna ‘Aromatico’ - Lavandula angustifolia ‘Aromatico’

2020-07-16 15:48 Na podstawie materiałów firmy S&G Flowers

Lawenda wąskolistna ‘Aromatico’ odznacza się bardzo wczesnym i długim kwitnieniem. Dwuletnie rośliny lawendy ‘Aromatico’ zaczynają kwitnąć już pod koniec maja i kontynuują je przez całe lato i jesień, aż do mrozów. Okazy rozmnażane w danym roku rozpoczynają kwitnienie w drugiej dekadzie czerwca.

Liczne, intensywnie wybarwione, długie, kłosowate kwiatostany mają barwę ciemnoniebieskofioletową u ‘Aromatico Blue’ i srebrzystobiałą u ‘Aromatico Silver’. Obie odmiany cechują się bardzo dobrym krzewieniem, gęstym pokrojem, licznymi, szarozielonymi liśćmi oraz bardzo intensywnym aromatem. W okresie kwitnienia chętnie odwiedzane są przez pszczoły i motyle.
Lawenda wąskolistna ‘Aromatico’ doskonale sprawdza się na rabatach lub jako obrzeżenie zagonów. Można z nich tworzyć także małe, nieformowane żywopłoty. Wyjątkowo ładnie prezentuje się w pojemnikach ustawionych na tarasach i balkonach.

Lawenda wąskolistna ‘Aromatico’ dobrze rośnie na stanowiskach słonecznych i ciepłych, sadzona w żyznym, lekko przepuszczalnym podłożu. Ponieważ ciągle tworzy nowe kwiatostany, wymaga regularnego nawożenia, zwłaszcza gdy jest uprawiana w pojemnikach. Odmiana ta dobrze zimuje w naszych ogrodach, jeśli nie będzie narażona na ostre, wysuszające wiatry. Wiosną warto skrócić zeszłoroczne przyrosty pozostawiając dwie trzecie ich długości. Zabieg ten wzmaga krzewienie już od nasady zdrewniałych pędów oraz zwiększa obfitość kwitnienia. Postępując w ten sposób będziemy cieszyć się ich urodą oraz coraz obfitszym kwitnieniem wiele lat.

Stanowisko
Wilgotność gleby
Roślina ozdobna z liści/igieł
Stanowisko
Roślina ozdobna z kwiatów
Wysokość 30 cm - 50 cm
Termin kwitnienia VI - X
Kategoria Byliny
Zimozielone Tak
Podlewanie średnio
Barwa kwiatów fioletowa
Pokrój wzniesiony
Pokrój kępiasty
Pokrój zwarty
Barwa liści/igieł zielonoszara
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

Z czerwcowym „M jak Mieszkanie” w sezon letni wkraczamy pełni optymizmu – z fantazją, lekkością i w kolorze! Pomogą w tym rozwiązania, meble i dodatki, które poprawią nasz komfort wypoczynku i pozwolą poczuć się jak na wakacjach.

Kup dostęp od 1 zł
M jak Mieszkanie - Czerwiec 2021