Kosaciec bródkowy - Iris x hybrida

2020-07-16 15:49 Redakcja Wymarzonyogrod.pl

Kosaciec bródkowy jest byliną z rodziny kosaćcowatych Iridaceae. Nazwa obejmuje mieszańce powstałe w wyniku krzyżowania gatunku Iris germanica (pochodzącego z Europy Południowej i południowo-wschodniej, Bliskiego Wschodu i Azji Środkowej) z innymi gatunkami kosaćców. Roślina ma grube, płożące się kłącza oraz rozgałęzioną łodygę, zazwyczaj z kilkoma kwiatami. Liście są szablaste.

Kosaciec bródkowy kwitnie w maju i na początku czerwca. Kwiaty odznaczają się niespotykaną skalą barw.

Roślina wymaga gleb, żyznych i próchniczych oraz słonecznego lub półcienistego stanowiska. Źle rośnie na ziemiach piaszczystych i kamienistych. W okresie wzrostu i kwitnienia potrzebuje dużo wody. Korzystnie wpływa na kosaćce rozkładanie pomiędzy roślinami dobrze przefermentowanego obornika.
Kosaćce stosuje się na bylinowe rabaty jednogatunkowe oraz i mieszane, grupami na trawnikach. Nadają się także na kwiat cięty.

Kosaciec bródkowy rozmnaża się przez podział kłączy. Można to robić (a także przesadzać rośliny) od początku sierpnia do początku października. Kłącza sadzi się poziomo, korzenie rozkłada i przysypuje 3–5-centymetrową warstwą ziemi. Na jednym miejscu mogą rosnąć 5–7 lat, jednak konieczne jest odchwaszczanie, a wiosną zasilanie nawozami w postaci płynnej.

Wilgotność gleby
Stanowisko
Roślina ozdobna z kwiatów
Wysokość 50 cm - 70 cm
Termin kwitnienia V - VI
Kategoria Byliny
Podlewanie dużo
Barwa kwiatów biała
Barwa liści/igieł zielona
Barwa kwiatów fioletowa
Barwa kwiatów niebieska
Barwa kwiatów żółta
Barwa kwiatów brązowa

NOWY NUMER

To już trzecie wydanie „M jak Mieszkanie” w 2021 roku. Cieszymy się, że jesteście z nami! W tym numerze podpowiadamy, jak urządzić salon - idealny do wypoczynku, zabaw z dziećmi, ale też do pracy.

Kup dostęp od 1 zł
M jak Mieszkanie okładka 03/2021