Konwalnik płaskopędowy 'Black Beard' PBR - Ophiopogon planiscapus 'Black Beard' PBR

2020-07-16 15:49 Agnieszka Mike-Jeziorska

Konwalnik płaskopędowy 'Black Beard' to kępiasta bylina kłączowa, należąca do rodziny ruszczykowatych (myszopłochowatych) (Ruscaceae). Odmianę wyhodował Steve Yandall z Rainbow's End w Anglii. Po raz pierwszy została opisana w katalogu Fitzgerald Nurseries w 2009 roku, a na rynek wprowadziła ją firma Genesis Plant Marketing.

Konwalnik płaskopędowy 'Black Beard' to szybko rosnąca roślina, osiagająca 20-50cm wysokości, przy podobnej średnicy, tworząc kępy równowąskich, taśmowatych (0,5-1,3 cm szerokości), łukowato wyginających się na zewnątrz rozety liściowej, błyszczących, bordowoczarnych liści o długości około 40cm.  Na zimę większość liści pozostaje zimozielonych, dopiero pod koniec zimy większość liści brązowieje i zamiera. Roślina rozrasta się dość szybko, poprzez krótkie, podziemne rozłogi, na których końcach pojawiają się drobne mięsiste bulwy.
Latem, w centralnej części rozety liściowej, pomiędzy liśćmi pojawiają się wzniesione, nagie pędy kwiatostanowe, na których końcach od lipca do września rozwijają się drobne, pojedyncze, niewielkie, dzwonkowate, fioletowo-białe, pachnące kwiaty, zebrane w luźne, wzniesione, groniaste kwiatostany. W przypadku łagodnej pogody, kwiaty mogą rozwijać się na roślinie aż do późnej jesieni. Po zapyleniu (przez owady) i zapłodnieniu kwiaty przekształcaja się w czerniejące jagody, które mogą przetrwać łagodniejsze zimy.

Konwalnik płaskopędowy 'Black Beard' najlepiej rośnie na zacisznych, ciepłych, osłoniętych od wiatrów, półcienistych lub słonecznych stanowiskach. Dobrze daje sobie radę również w cieniu drzew lub krzewów, wówczas lepiej rośnie, ale może słabiej kwitnąć. Wymaga przeciętnych, umiarkowanie wilgotnych, próchniczych gleb, o odczynie lekko kwaśnym lub kwaśnym. Konwalnik płaskopędowy 'Black Beard' jest rośliną średnio odporną na mróz, strefa mrozoodporności – 6a, i w szczególnie surowe, bezśnieżne zimy może przemarzać, dlatego w chłodniejszych rejonach kraju warto go okrywać np. stroiszem. Wczesną wiosną usuwamy wszystkie zaschnięte liście, zanim pojawią się młode przyrosty.

Konwalnik płaskopędowy 'Black Beard' to w Polsce jeszcze nowość, ale już zdobywa coraz to szersze rzesze zwolenników. Roślina ta doskonale wygląda w ogrodach orientalnych, parkach i zieleni miejskiej, i na wrzosowiskach. Nadaje się zarówno do tworzenia obwódek i niskich szpalerów, zadarniania większych powierzchni gruntu (jej podziemne rozłogi znakomicie zagłuszają chwasty oraz utrzymują glebę, zapobiegając jej erozji, czy osuwaniu się na skarpach). Doskonale wygląda również na rabatach bylinowych oraz w donicach na tarasach i balkonach (pod warunkiem ich prawidłowego zabezpieczenia na zimę).

Konwalnik płaskopędowy 'Black Beard' może być rozmnażany wegetatywnie (tylko w ten sposób rozmnażamy odmiany), poprzez podział roślin, który przeprowadzamy jesienią lub wczesną wiosną, przed rozpoczęciem wegetacji.
Stanowisko
Wilgotność gleby
Roślina ozdobna z liści/igieł
Stanowisko
Roślina ozdobna z kwiatów
Wysokość 20 cm - 50 cm
Termin kwitnienia VII - IX
Kategoria Byliny
Zimozielone Tak
Barwa kwiatów biała
Podlewanie średnio
Barwa kwiatów fioletowa
Barwa liści/igieł czerwona
Pokrój kępiasty
Barwa liści/igieł czarna