Knieć błotna = kaczeniec - Caltha palustris

2020-07-16 15:49 Anna Skórkowska

Knieć błotna (inaczej kaczeniec, kaczyniec, kaczyniec błotny) to bylina należąca do rodziny jaskrowatych (Ranunculaceae). Występuje na całej półkuli północnej: w Europie, Azji i Ameryce Północnej. W Polsce rośnie dziko na wilgotnych i bagnistych łąkach, wzdłuż strumieni i rowów, w miejscach okresowo zalewanych. Dawniej bardzo pospolita, obecnie rzadsza, bo coraz mniej jest miejsc dostatecznie wilgotnych.

Knieć błotna - opis

Knieć błotna -jak wskazuje jej nazwa, knieć błotna jest rośliną porastającą w naturze tereny bagienne i zalewowe. Tworzy kępy osiągające wysokości 20-50 cm przy podobnej średnicy. Są złożone z rozgałęzionych, częściowo pokładających się a częściowo wzniesionych, pustych w środku pędów oraz mięsistych lśniących liści (okrągłych lub nerkowatych) średnicy 5-10 cm, wyrastające na długich ogonkach. Część podziemną stanowi duże, bulwiaste kłącze z dość grubymi, słabo rozgałęzionymi korzeniami. Żółte kwiaty - złożone z sześciu płatków, kilku słupków i wielu pręcików - rozwijają się od kwietnia do czerwca. Knieć jest całkowicie mrozoodporna. Podczas pielęgnacji należy uważać, bo wszystkie części tej rośliny są trujące.

>>Przeczytaj też: Pory roku: przedwiośnie, pierwiośnie, wiosna

Knieć błotna – uprawa

Knieć błotna lubi miejsca słoneczne, ale toleruje też cieniste. Preferuje podłoże umiarkowanie kwaśne, próchniczno-ilaste lub gliniaste, zasobne w składniki mineralne.  Stanowisko powinno być słoneczne lub tylko lekko zacienione.
Roślinę rozmnażać można przez wysiew nasion, ale znacznie wygodniej jest latem dzielić kłącza. W przypadku odmian jest to jedyny sposób.

>>Przeczytaj też: OCZKO WODNE ROŚLINY: jak sadzić rośliny wodne w oczku wodnym

Knieć błotna – zastosowanie

Knieć błotna najlepiej będzie się czuła na krawędzi dużego stawu, w strefie bagiennej oczka wodnego, przy brzegu strumienia. Można sadzić ją w miejscach okresowo zalewanych lub nawet w wodzie (do głębokości 15 cm).

>>Przeczytaj też: Jak dobrać rośliny wodne do oczka wodnego

Knieć błotna – odmiany

W ogrodach naturalistycznych najlepiej wyglądają pełne wdzięku zwyczajne kaczeńce, ale w efektownych kompozycjach ogrodowych sprawdzą się efektowne odmiany:

  • ‘Plena’ - odmiana o kwiatach złocistożółtych, pełnych i kulistych, około 5 cm średnicy. Kwitnie od marca do końca maja;
  • 'Multiplex' - ma kwiaty żółte, pełne;
  • 'Flore Pleno’ - kwiaty żółte, pełne;
  • ‘Alba’ - kwiaty o białych płatkach.
Stanowisko
Wilgotność gleby
Roślina ozdobna z kwiatów
Kategoria Byliny
Zimozielone Nie
Termin kwitnienia IV - VI
Wysokość 40 cm - 60 cm
Podlewanie dużo
Barwa liści/igieł zielona
Barwa kwiatów żółta