Knieć błotna = kaczeniec - Caltha palustris

2022-04-28 14:11

Knieć błotna (inaczej kaczeniec, kaczyniec, kaczyniec błotny) to bylina należąca do rodziny jaskrowatych (Ranunculaceae). Występuje na całej półkuli północnej: w Europie, Azji i Ameryce Północnej.

Spis treści

 1. Knieć błotna - opis
 2. Knieć błotna – uprawa
 3. Knieć błotna – zastosowanie
 4. Knieć błotna – odmiany

W Polsce knieć błotna rośnie dziko na wilgotnych i bagnistych łąkach, wzdłuż strumieni i rowów, w miejscach okresowo zalewanych. Dawniej bardzo pospolita, obecnie rzadsza, bo coraz mniej jest miejsc dostatecznie wilgotnych.

Knieć błotna - opis

Knieć błotna -jak wskazuje jej nazwa, knieć błotna jest rośliną porastającą w naturze tereny bagienne i zalewowe. Tworzy kępy osiągające wysokości 20-50 cm przy podobnej średnicy. Są złożone z rozgałęzionych, częściowo pokładających się a częściowo wzniesionych, pustych w środku pędów oraz mięsistych lśniących liści (okrągłych lub nerkowatych) średnicy 5-10 cm, wyrastające na długich ogonkach. Część podziemną stanowi duże, bulwiaste kłącze z dość grubymi, słabo rozgałęzionymi korzeniami. Żółte kwiaty - złożone z sześciu płatków, kilku słupków i wielu pręcików - rozwijają się od kwietnia do czerwca. Knieć jest całkowicie mrozoodporna. Podczas pielęgnacji należy uważać, bo wszystkie części tej rośliny są trujące.

Knieć błotna – uprawa

Knieć błotna lubi miejsca słoneczne, ale toleruje też cieniste. Preferuje podłoże umiarkowanie kwaśne, próchniczno-ilaste lub gliniaste, zasobne w składniki mineralne.  Stanowisko powinno być słoneczne lub tylko lekko zacienione. Roślinę rozmnażać można przez wysiew nasion, ale znacznie wygodniej jest latem dzielić kłącza. W przypadku odmian jest to jedyny sposób.

Knieć błotna – zastosowanie

Knieć błotna najlepiej będzie się czuła na krawędzi dużego stawu, w strefie bagiennej oczka wodnego, przy brzegu strumienia. Można sadzić ją w miejscach okresowo zalewanych lub nawet w wodzie (do głębokości 15 cm).

Knieć błotna – odmiany

W ogrodach naturalistycznych najlepiej wyglądają pełne wdzięku zwyczajne kaczeńce, ale w efektownych kompozycjach ogrodowych sprawdzą się efektowne odmiany:

  • ‘Plena’ - odmiana o kwiatach złocistożółtych, pełnych i kulistych, około 5 cm średnicy. Kwitnie od marca do końca maja;
  • 'Multiplex' - ma kwiaty żółte, pełne;
  • 'Flore Pleno’ - kwiaty żółte, pełne;
  • ‘Alba’ - kwiaty o białych płatkach.
   Stanowisko słoneczne
   Wilgotność gleby wilgotna
   Roślina ozdobna z kwiatów
   Kategoria Byliny
   Zimozielone Nie
   Termin kwitnienia IV - VI
   Wysokość 40 cm - 60 cm
   Podlewanie dużo
   Barwa liści/igieł zielona
   Barwa kwiatów żółta
   Najlepsze kwitnące byliny do ogrodu
   Nasi Partnerzy polecają
   Podziel się opinią
   Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE