Kłosowiec ogrodowy - Agastache

2022-03-24 13:05

Kłosowiec ogrodowy to bylina pochodząca najprawdopodobniej z Ameryki Północnej. Jest swojego rodzaju krzyżówką matecznych gatunków pochodzących z tamtego rejonu. Pierwsze wzmianki o tym gatunku pochodzą z 1993 roku. W Polsce roślinę spotyka się w przydomowych ogrodach. Należy do rodziny jasnotowatych (Lamiaceae).

Kłosowiec ogrodowy
Autor: www.gettyimages.com Kłosowiec ogrodowy

Spis treści

  1. Kłosowiec ogrodowy - opis
  2. Kłosowiec ogrodowy - warunki uprawy i pielęgnacja
  3. Kłosowiec ogrodowy - zastosowanie

Kłosowiec ogrodowy - opis

Kłosowiec ogrodowy to bylin o wzniesionym, silnie wyprostowanym pokroju - zwłaszcza jeśli chodzi o pędy kwiatostanowe. Nie należy do roślin długowiecznych - w ogrodzie przetrwa maksymalnie 3-4 lata, mimo dobrych warunków uprawy. W naszym kraju można go uprawiać jako roślinę jednoroczną.

Kłosowiec ogrodowy osiąga od 30 nawet do 100 cm wysokości. Łodygi rośliny są dość grube i sztywne. Jasnozielone, jajowato-lancetowate o ostrym zakończeniu liście są średniej wielkości. Roślina kwitnie od maja do października. Kwiaty zebrane są w gęste kłosowe kwiatostany wznoszące się dość wysoko ponad pędy i liście. Kolor płatków jest fioletowy, jednak gdy są zbite z daleka wyglądają na bardzo ciemne. Kwiaty rozwijają się stopniowo, dlatego na roślinie najczęściej znajduje się kilka odcieni fioletowego. Zarówno kwiaty, jak i liście bardzo przyjemnie pachną. Roślina jest silnie miododajna, przyciąga owady.

Kłosowiec ogrodowy - warunki uprawy i pielęgnacja

Kłosowiec ogrodowy najlepiej czuje się w miejscach słonecznych i ciepłych. Gleba powinna być umiarkowanie żyzna, przepuszczalna, średnio wilgotna. Dorosłe i duże okazy wymagają częstego podlewania. Odczyn podłoża może być lekko kwaśny do obojętnego, a nawet zasadowy. Roślina jest wrażliwa na przymrozki, ale za to ma dużą odporność na szkodniki oraz choroby. Kłosowiec lubi zasilanie kompostem, który najlepiej rozłożyć na rabacie jak ściółkę (skutecznie to wpływa na ograniczenie rozwoju chwastów i polepszenie jakości podłoża). Na zimę roślina wymaga okrywania (zwłaszcza młode okazy). Rozmnaża się ją przez rozłogi korzeniowe oraz przez wysiew nasion.

Kłosowiec ogrodowy - zastosowanie

Kłosowiec ogrodowy to świetna roślina na rabaty bylinowe. Jest chętnie sadzona w ogrodach w stylu angielskim - nadaje im rustykalny styl. Nadaje się również na skalniaki i do sadzenia przy murkach ogrodowych. Ponieważ wabi motyle oraz pięknie pachnie, warto sadzić go w miejscach często odwiedzanych przez ludzi. Kwiaty długo się utrzymują na roślinie, dlatego kłosowiec nadaje się na kwiat cięty i do suchych bukietów.

Stanowisko słoneczne
Wilgotność gleby średnio wilgotna
Roślina ozdobna z liści/igieł
Roślina ozdobna z kwiatów
Wysokość 30 cm - 1 m
Termin kwitnienia V - X
Kategoria Byliny
Zimozielone Nie
Podlewanie średnio
Barwa liści/igieł zielona
Barwa kwiatów fioletowa
Pokrój wzniesiony
Najlepsze kwitnące byliny do ogrodu