Jeżówka purpurowa 'Pow Wow Wild Berry' - Echinacea purpurea 'Pow Wow Wild Berry'

2020-07-16 15:51 Agnieszka Mike-Jeziorska

Jeżówka purpurowa 'Pow Wow Wild Berry' to bylina należąca do rodziny astrowatych Asteraceae, otrzymana w Pan American Seed Co., w USA i wprowadzona na rynek w Polsce przez Florensis Polska, w 2010 roku.

Jeżówka purpurowa 'Pow Wow Wild Berry' to karłowa bylina, o zwartym, kępiastym pokroju, złożona ze sztywnych pędów kwiatowych, które osiągają wysokość 50-70 cm, nie ma tendencji do pokładania się i nie wymaga podparcia. Liście ciemnozielone, jajowato-lancetowate, spiczasto zaostrzone, ostro ząbkowane, osadzone na długich ogonkach. Cała roślina pokryta jest szorstkimi włoskami.

Jeżówka purpurowa 'Pow Wow Wild Berry' kwitnie długo, od końca czerwca do końca września. Koszyczki kwiatowe osiągają średnicę do 10 cm. Ciemnoróżowe, delikatne, pojedyncze kwiaty języczkowe otaczają kolczasty, wypukły środek, składający się z żółtych kwiatów rurkowatych o pomarańczowym odcieniu. Wabi pszczoły i motyle, które szczególnie chętnie na niej siadają.

Jeżówka purpurowa 'Pow Wow Wild Berry' wymaga gleb próchnicznych, żyznych, umiarkowanie wilgotnych lub suchych,  przepuszczalnych, o odczynie zbliżonym do obojętnego. Najlepiej rośnie na stanowiskach słonecznych lub lekko ocienionych. Strefa mrozoodporności 5B. Całkowicie mrozoodporna, ale w szczególnie mroźne, bezśnieżne zimy może przemarzać, a w wyjątkowo wilgotne - zagniwać.

Jeżówka purpurowa 'Pow Wow Wild Berry' stosowana jest jako bylina rabatowa, w ogrodach przydomowych i zieleni miejskiej, nadaje się też do pojemników, pod warunkiem ich dobrego zabezpieczenia na zimę. Uprawiana również na kwiat cięty. Po przekwitnięciu można oberwać pozostałości kwiatów języczkowatych, a ozdobną kulę zasuszyć wraz z długą łodygą i umieścić w wazonie z innymi suszonymi kwiatami.

Jeżówka purpurowa 'Pow Wow Wild Berry' rozmnaża się przez podział roślin.

Stanowisko
Wilgotność gleby
Stanowisko
Wilgotność gleby
Roślina ozdobna z kwiatów
Wysokość 50 cm - 70 cm
Termin kwitnienia VI - IX
Kategoria Byliny
Zimozielone Nie
Podlewanie średnio
Barwa liści/igieł zielona
Barwa kwiatów różowa
Pokrój wzniesiony
Pokrój kępiasty
Pokrój zwarty

NOWY NUMER

Maj w M jak Mieszkanie wabi kolorami i zachęca do zmian w domu. Prezentuje piękne przedmioty i aranżacje w pastelowych odcieniach różu, błękitu, żółtego i zieleni.

Kup dostęp od 1 zł
M jak Mieszkanie - Maj 2021