Jeżówka purpurowa 'Little Angel' PBR - Echinacea purpurea 'Little Angel'

2022-06-27 11:08

Jeżówka purpurowa 'Little Angel' to bylina należąca do rodziny astrowatych Asteraceae, otrzymana i wprowadzona na rynek w Terra Nova Nurseries w 2009 roku.

Jeżówka purpurowa 'Little Angel' to karłowa bylina, o zwartym, kępiastym pokroju, złożona ze sztywnych pędów kwiatowych, które osiągają wysokość 30-50 cm, nie ma tendencji do pokładania się i nie wymaga podparcia. Liście ciemnozielone, jajowato-lancetowate, spiczasto zaostrzone, ostro ząbkowane, osadzone na długich ogonkach. Cała roślina pokryta jest szorstkimi włoskami.

Jeżówka purpurowa 'Little Angel' kwitnie długo, od lipca do końca września. Koszyczki kwiatowe osiągają średnicę do 10 cm. Białe, delikatne, stosunkowo rzadkie, pojedyncze kwiaty języczkowe otaczają kolczasty, wypukły środek, składający się z żółtych kwiatów rurkowatych o pomarańczowym odcieniu. Wabi pszczoły i motyle, które szczególnie chętnie na niej siadają.

Jeżówka purpurowa 'Little Angel' wymaga gleb próchnicznych, żyznych, umiarkowanie wilgotnych lub suchych,  przepuszczalnych, o odczynie zbliżonym do obojętnego. Najlepiej rośnie na stanowiskach słonecznych lub lekko ocienionych. Całkowicie mrozoodporna, ale w szczególnie mroźne, bezśnieżne zimy może przemarzać, a w wyjątkowo wilgotne - zagniwać.

Jeżówka purpurowa 'Little Angel' stosowana jest jako bylina rabatowa, w ogrodach przydomowych i zieleni miejskiej, nadaje się też do pojemników, pod warunkiem ich dobrego zabezpieczenia na zimę. Uprawiana również na kwiat cięty. Po przekwitnięciu można oberwać pozostałości kwiatów języczkowatych, a ozdobną kulę zasuszyć wraz z długą łodygą i umieścić w wazonie z innymi suszonymi kwiatami.Jeżówka purpurowa 'Little Angel' rozmnaża się przez podział roślin.

Stanowisko słoneczne
Wilgotność gleby sucha
Stanowisko półcieniste
Wilgotność gleby średnio wilgotna
Roślina ozdobna z kwiatów
Wysokość 30 cm - 50 cm
Termin kwitnienia VII - IX
Kategoria Byliny
Zimozielone Nie
Barwa kwiatów biała
Podlewanie średnio
Barwa liści/igieł zielona
Pokrój wzniesiony
Pokrój kępiasty
Pokrój zwarty