Jagodowiec wielkokwiatowy - Uvularia grandiflora

2020-07-16 15:51

Jagodowiec wielkokwiatowy to bylina należąca do rodziny zimowitowatych (Colchicaceae). W środowisku naturalnym rośnie w lasach Ameryki Północnej - jego kłącza wykorzystywane są w medycynie naturalnej – m.in. jako lek przeciwbólowy. W Polsce jest mało znany i rzadko uprawiany w ogrodach.

Jagodowiec wielkokwiatowy – opis

Jagodowiec wielkokwiatowy to największy z jagodowców, dorasta do 60 cm wysokości. Przyjmuje luźny, lekko wzniesiony pokrój, z czasem tworząc gęste kępy. Łukowato wygięte pędy pokryte są jasnozielonymi, lancetowatymi, ostro zakończonymi liśćmi, które lekko zwisają na łodydze.Największą ozdobą jagodowca wielkokwiatowego są żółte, mieniące się na złoto dzwonkowate kwiaty. Roślina kwitnie od maja do czerwca. Po kwitnieniu zawiązują się żółtawe owoce – torebki, które utrzymują się na roślinie aż do jesieni. Po przekwitnięciu roślina traci liście i przechodzi w stan spoczynku. Ponownie budzi się do życia na wiosnę. Rozrasta się z podziemnych, dobrze ukorzenionych kłączy.Jagodowiec wielkokwiatowy został wyróżniony nagrodą brytyjskiego Królewskiego Towarzystwa Ogrodniczego (AGM – Award of Garden Merit), za szczególne walory ogrodnicze.Ciekawą odmianą jest ‘Pallida’ o zdecydowanie niższym wzroście i blado żółtych kwiatach.

Jagodowiec wielkokwiatowy – warunki uprawy

Jagodowiec wielkokwiatowy wymaga zacienionego stanowiska. Optymalne do uprawy jagodowca są podłoża przepuszczalne, żyzne, przewiewne, umiarkowanie wilgotne, o odczynie kwaśnym. Roślina jest mrozoodporna.

Jagodowiec wielkokwiatowy – pielęgnacja

Roślina łatwa w uprawie, nie wymaga szczególnej pielęgnacji. Najlepiej sadzić ją wiosną. Ze względu na to, ze roślina lubi kwaśne podłoże, raz na jakiś czas wskazane jest nawożenie, preparatami dla roślin kwasolubnych. Dobrze reaguje na ściółkowanie podłoża. Należy pamiętać o regularnym podlewaniu w okresach suszy.Młode (1–2-letnie) okazy warto okrywać na zimę, dorosłe egzemplarze bardzo dobrze znoszą zimę. Jagodowiec wielkokwiatowy rozmnaża się z nasion lub przez podział kęp.

Jagodowiec wielkokwiatowy – zastosowanie

Jagodowiec wielkokwiatowy doskonale nadaje się na zacienione rabaty. Dobrze komponuje się z funkiami, paprociami, miodunkami i żurawkami. Można go sadzić pod koronami drzew i krzewów. Nadaje się do dekoracji oczek wodnych i skalniaków. Dobrze wygląda sadzony w grupie wzdłuż chodnika lub ścieżki.

Wilgotność gleby wilgotna
Stanowisko półcieniste
Roślina ozdobna z kwiatów
Stanowisko zacienione
Termin kwitnienia V - VI
Kategoria Byliny
Wysokość 50 cm - 60 cm
Zimozielone Nie
Podlewanie średnio
Barwa liści/igieł zielona
Barwa kwiatów żółta
Pokrój luźny
Pokrój lekko wzniesiony
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

Przed Wami lipcowe wydanie M jak Mieszkanie . Zapraszamy gorąco do lektury, jednocześnie zdradzając 19 sposobów na uporanie się z upałem w domu.

Kup dostęp od 1 zł
M jak Mieszkanie - lipiec 2022