Gunnera olbrzymia - Gunnera manicata

2020-07-16 15:52

Gunnera olbrzymia to roślina wieloletnia należąca do rodziny parzeplinowatych (Gunneraceae). Pochodzi z Ameryki Południowej, głównie Brazylii. Jest jedną z największych bylin uprawianych w polskich ogrodach.

Gunnera olbrzymia
Autor: www.thinkstockphotos.com Gunnera olbrzymia

Gunnera olbrzymia Osiąga do 3 m wysokości i 4 m szerokości. Jej największą ozdobą są ogromne, intensywnie zielone, dłoniaste liście (do 2 m średnicy) osadzone na długich ogonkach. Starsze okazy mają tak duże rozmiary, że mogą zapewnić schronienie kilku dorosłym osobom. Gunnera olbrzymia kwitnie w maju i czerwcu. Maczugowate kwiatostany – kolby – charakteryzują się zieloną barwą, która wraz z wiekiem brązowieje. Nie jest trudna w uprawie, jednak wymaga pewnej opieki. Najlepiej rośnie na zacisznych stanowiskach, półcienistych lub lekko zacienionych. Optymalne podłoże jest żyzne i wilgotne. Przed posadzeniem gunnery glebę warto wymieszać z nawozem organicznym. W kolejnych latach roślina będzie wymagała dodatkowego nawożenia (nawozami azotowymi). Regularne podlewanie jest wskazane, bowiem gatunek ten nie znosi suszy. Przed nadejściem zimy należy ściąć liście a stanowisko dobrze okryć, np. słomą.

Gunnera olbrzymia efektownie wygląda sadzona pojedynczo na trawniku lub w pobliżu drzew i krzewów. Gatunek został wyróżniony AGM (Award of Garden Merit) - nagrodą brytyjskiego Królewskiego Towarzystwa Ogrodniczego za szczególne walory ogrodowe.

Roślina ozdobna z liści/igieł
Wilgotność gleby wilgotna
Stanowisko półcieniste
Termin kwitnienia V - VI
Kategoria Byliny
Wysokość 2 m - 3 m
Zimozielone Nie
Podlewanie dużo
Barwa liści/igieł zielona
Pokrój krzaczasty
Barwa kwiatów zielono-brązowa
Pnącza w ogrodzie
Nasi Partnerzy polecają