Goryczka daurska - Gentiana dahurica

2020-07-16 15:52 Michał Mazik
Goryczka daurska
Autor: www.thinkstockphotos.com

Goryczka daurska to bylina należąca do rodziny goryczkowatych (Gentianaceae). Pochodzi z Azji. W Polsce jest znana z uprawy. Osiąga zwykle 15-25 cm wysokości. Ma kępiasty, pokładający się pokrój. Liście są długie, lancetowate. Kwiaty są drobne, dzwonkowate lub lejkowate, zebrane w wierzchotkowate kwiatostany. Mają niebieską barwę z jaśniejszym środkiem. Goryczka daurska kwitnie latem i jesienią. Pierwsze kwiaty najczęściej pojawiają się w sierpniu.

Goryczka daurska jest łatwa w uprawie i ma nieduże wymagania. Lubi stanowiska słoneczne, ale radzi sobie także w miejscach osłoniętych. Toleruje różne typy gleb o szerokim zakresie pH. Preferuje jednakże podłoża żyzne i przepuszczalne o lekko zasadowym odczynie. To gatunek mrozoodporny. Goryczkę daurską można sadzić jesienią lub wiosną. Przy siewie nasion potrzeba cierpliwości – kiełkują długo. Roślinę w czasie susz zaleca się podlewać (wytwarza płytki system korzeniowy). Warto ją także dokarmiać – nawozami organicznymi lub niewielkimi dawkami nawozów mineralnych. Dobrze reaguje na ściółkowanie gleby.

Goryczkę daurską można wykorzystać do tworzenia obrzeży, niskich rabat oraz do dekoracji skalniaków.  Nadaje się do uprawy w pojemnikach (trzeba je jednak osłaniać przed nadejściem zimy) i ozdoby alpinarium. To dobry gatunek na kwiat cięty. Nazwa Gentiana pochodzi od imienia Gentiusa – króla Ilirii, który rzekomo był odkrywcą rośliny.

Stanowisko
Wilgotność gleby
Roślina ozdobna z kwiatów
Kategoria Byliny
Zimozielone Nie
Wysokość 15 cm - 25 cm
Termin kwitnienia VIII - X
Podlewanie mało
Barwa liści/igieł zielona
Barwa kwiatów niebieska
Pokrój płożący
Pokrój kępiasty