Głodek syberyjski - Draba sibirica

2020-07-16 15:52 Martyna Cieślińska
Głodek syberyjski
Autor: www.gettyimages.com

Głodek syberyjski pochodzi z Syberii oraz Azji Mniejszej. W Polsce to roślina mało znana i raczej występuje tylko w ogrodach botanicznych oraz w ogrodach kolekcjonerskich. Należy do rodziny kapustowatych (Brassicaeae).

>>Przeczytaj też: Rośliny na skalniak. Jakie rośliny sadzić na skalniaku

Głodek syberyjski - opis

Głodek syberyjski to tworząca luźną darń bylina o płożących pędach długości od 30 do 60 cm. Liście są jasnozielone, małe, jajowatego kształtu, nie pełnią dużej ozdobnej funkcji. Okres kwitnienia głodka syberyjskiego przypada na kwiecień i maj. Kwiaty zebrane są w kwiatostany osadzone na cienkich łodyżkach wyrastających nad roślinę nawet do 10 cm. Roślina w sezonie jest dosłownie "obsypana" przez kwiaty, tworząc piękną żółtą kaskadę. Owocami są niewielkie łuszczynki z brązowymi nasionami wewnątrz.

Głodek syberyjski - warunki uprawy i pielęgnacja

Głodek syberyjski lubi miejsca ciepłe i słoneczne, wolne od przeciągów. Gleba powinna być piaszczysta i lekka, o przepuszczalnej strukturze. Wilgotność podłoża umiarkowana, jednak pamiętajmy o tym, aby ją dostosować do potrzeb rośliny. Roślina z powodzeniem znosi zimy w naszym klimacie.

Głodek nie wymaga specjalnej pielęgnacji. Starajmy się go regularnie podlewać, ale nie zalewać. Raz na jakiś czas warto wzmocnić roślinę nawozem mineralnym wieloskładnikowym. Rozmnaża się przez wysiew nasion, podział rośliny i sadzonkowanie (korzeni się szybko).

Głodek syberyjski - zastosowanie

Głodek syberyjski idealnie sprawdza się jako roślina okrywowa, na rabaty bylinowe czy też jako uzupełnienie rabat jednorocznych.

>>Przeczytaj też: Najpopularniejsze kwitnące rośliny okrywowe

Głodek syberyjski pasuje również do ogrodów skalnych  i murków oporowych. Rośnie szybko, dlatego łatwo zapełnia wolną przestrzeń. Kwiaty głodka syberyjskiego są wyjątkowo ozdobne, dlatego lepiej wokół sadzić rośliny o bardziej stonowanej kolorystyce.

>>Poznaj też: głodek różyczkowaty

Stanowisko
Wilgotność gleby
Roślina ozdobna z kwiatów
Kategoria Byliny
Termin kwitnienia IV - V
Zimozielone Nie
Podlewanie średnio
Barwa liści/igieł zielona
Barwa kwiatów żółta
Pokrój płożący się
Wysokość do 10 cm