Gipsówka wiechowata - Gypsophila paniculata

2022-03-24 13:28

Gipsówka wiechowata, znana także jako łyszczec, to bylina należąca do rodziny goździkowatych (Caryophyllaceae). W środowisku naturalnym występuje w Europie i Azji. W Polsce dziko rosnące okazy można spotkać nielicznie – na wydmach i zboczach. Objęta jest częściową ochroną gatunkową.

Spis treści

  1. Gipsówka – kwiat
  2. Gypsophila paniculata – uprawa
  3. Gipsówka w ogrodzie

Gipsówka – kwiat

Gipsówka wiechowata jest znana także z uprawy. Ma wzniesiony pokrój z mocno rozgałęzionymi pędami. Osiąga do 100 cm wysokości. Liście są drobne, cienkie, przypominające igły. Niewielkie promieniste kwiaty – białe lub jasnoróżowe – tworzą szerokie wiechowate kwiatostany. Na jednym okazie może zakwitnąć od kilkuset nawet do tysiąca kwiatów. Łyszczec kwitnie od czerwca do września. Owocem jest torebka.

Gypsophila paniculata – uprawa

Gipsówka wiechowata lubi stanowiska słoneczne, ciepłe i susze. Preferuje podłoża przepuszczalne, niezbyt bogate w składniki pokarmowe o odczynie zasadowym. Nie lubi gleb ciężkich i wilgotnych. To gatunek mrozoodporny. Nasiona zaleca się siać wiosną (najlepiej pod osłonami). Gipsówkę na miejsce stałe wysadza się we wrześniu. Młode okazy wymagają podlewania, starsze dobrze znoszą suszę. Nawożenie z reguły nie jest konieczne. Co pewien czas roślinę warto przyciąć, wtedy lepiej się rozkrzewia. Po przekwitnięciu należy ją ściąć – odrośnie od korzenia.

Gipsówka w ogrodzie

Gipsówka wiechowata dobrze wygląda sadzona w grupach po kilka lub kilkanaście sztuk. Gipsówka w ogrodzie nadaje się do tworzenia rabat i obwódek. Nadaje lekkości ogrodowi, szczególnie jeśli znajduje się w nim dużo roślin o intensywnej barwie kwiatów. Szczególnie dobrze wygląda w ogrodach wiejskich. Gipsówka cięta to jednocześnie jedna z ważniejszych roślin we florystyce. Chętnie wykorzystuje się ją do tworzenia suchych kompozycji.

Stanowisko słoneczne
Roślina ozdobna z liści/igieł
Wilgotność gleby sucha
Roślina ozdobna z kwiatów
Termin kwitnienia VI - IX
Kategoria Byliny
Wysokość 60 cm - 1 m
Zimozielone Nie
Barwa kwiatów biała
Podlewanie mało
Barwa liści/igieł zielona
Barwa kwiatów jasnoróżowa
Pokrój wzniesiony
Pokrój rozgałęziony
Najlepsze kwitnące byliny do ogrodu
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE