Gipsówka wiechowata - Gypsophila paniculata

2022-03-24 13:28

Gipsówka wiechowata, znana także jako łyszczec, to bylina należąca do rodziny goździkowatych (Caryophyllaceae). W środowisku naturalnym występuje w Europie i Azji. W Polsce dziko rosnące okazy można spotkać nielicznie – na wydmach i zboczach. Objęta jest częściową ochroną gatunkową.

Spis treści

  1. Gipsówka – kwiat
  2. Gypsophila paniculata – uprawa
  3. Gipsówka w ogrodzie

Gipsówka – kwiat

Gipsówka wiechowata jest znana także z uprawy. Ma wzniesiony pokrój z mocno rozgałęzionymi pędami. Osiąga do 100 cm wysokości. Liście są drobne, cienkie, przypominające igły. Niewielkie promieniste kwiaty – białe lub jasnoróżowe – tworzą szerokie wiechowate kwiatostany. Na jednym okazie może zakwitnąć od kilkuset nawet do tysiąca kwiatów. Łyszczec kwitnie od czerwca do września. Owocem jest torebka.

Gypsophila paniculata – uprawa

Gipsówka wiechowata lubi stanowiska słoneczne, ciepłe i susze. Preferuje podłoża przepuszczalne, niezbyt bogate w składniki pokarmowe o odczynie zasadowym. Nie lubi gleb ciężkich i wilgotnych. To gatunek mrozoodporny. Nasiona zaleca się siać wiosną (najlepiej pod osłonami). Gipsówkę na miejsce stałe wysadza się we wrześniu. Młode okazy wymagają podlewania, starsze dobrze znoszą suszę. Nawożenie z reguły nie jest konieczne. Co pewien czas roślinę warto przyciąć, wtedy lepiej się rozkrzewia. Po przekwitnięciu należy ją ściąć – odrośnie od korzenia.

Gipsówka w ogrodzie

Gipsówka wiechowata dobrze wygląda sadzona w grupach po kilka lub kilkanaście sztuk. Gipsówka w ogrodzie nadaje się do tworzenia rabat i obwódek. Nadaje lekkości ogrodowi, szczególnie jeśli znajduje się w nim dużo roślin o intensywnej barwie kwiatów. Szczególnie dobrze wygląda w ogrodach wiejskich. Gipsówka cięta to jednocześnie jedna z ważniejszych roślin we florystyce. Chętnie wykorzystuje się ją do tworzenia suchych kompozycji.

Stanowisko słoneczne
Roślina ozdobna z liści/igieł
Wilgotność gleby sucha
Roślina ozdobna z kwiatów
Termin kwitnienia VI - IX
Kategoria Byliny
Wysokość 60 cm - 1 m
Zimozielone Nie
Barwa kwiatów biała
Podlewanie mało
Barwa liści/igieł zielona
Barwa kwiatów jasnoróżowa
Pokrój wzniesiony
Pokrój rozgałęziony
Najlepsze kwitnące byliny do ogrodu
Nasi Partnerzy polecają