Gęsiówka orzęsiona - Arabis blepharophylla

2021-04-14 12:20 Agnieszka Mike-Jeziorska
Zdjęcie 65743
Autor: Agnieszka Mike-Jeziorska

Gęsiówka orzęsiona (ang. rose rockcress, coast rock cress) to niewysoka bylina, należąca do rodziny kapustowatych (Brassicaceae), pochodząca z cieplejszych rejonów Ameryki Północnej.

Liście lekko ząbkowane, orzęsione delikatnie na brzegach, tworzą niewielką rozetę, z której wyrastają  nieco wyższe kwiatostany, dorastające do około 20 cm wysokości, z karminowo-różowymi, pachnącymi kwiatami, zebranym i w baldachogrona. Roślina typowo wiosenna, kwitnie od marca do maja. Po przekwitnięciu zaleca się mocne przycięcie kwiatostanów, co powoduje silniejsze rozrastanie się rozety liściowej.Gęsiówka orzęsiona wymaga ciepłych, słonecznych, najlepiej osłoniętych stanowisk oraz wilgotnej, ale przepuszczalnej gleby o odczynie obojętnym. Ze względu na swe pochodzenie – roślina dość wrażliwa na mróz, wymaga okrycia na zimę np. stroiszem (gałązkami roślin iglastych), strefa mrozoodporności – 7.Doskonała roślina na skalniaki, murki i na niskie rabaty. Najkorzystniej prezentuje się sadzona w grupach po 3 -10 sztuk razem. Jeśli chcemy uzyskać efekt zadarniający, należy sadzić około 11 roślin na m2.Gęsiówkę najłatwiej rozmnożymy przez podział bardziej rozrośniętych roślin, wczesną wiosną lub po kwitnieniu.

Stanowisko
Wilgotność gleby
Roślina ozdobna z kwiatów
Termin kwitnienia III - V
Kategoria Byliny
Wysokość do 20 cm
Zimozielone Nie
Podlewanie mało
Barwa liści/igieł zielona
Barwa kwiatów różowa
Pokrój wzniesiony
Pokrój kępiasty

NOWY NUMER

Maj w M jak Mieszkanie wabi kolorami i zachęca do zmian w domu. Prezentuje piękne przedmioty i aranżacje w pastelowych odcieniach różu, błękitu, żółtego i zieleni.

Kup dostęp od 1 zł
M jak Mieszkanie - Maj 2021