Gęsiówka orzęsiona - Arabis blepharophylla

2021-04-14 12:20
Gęsiówka orzęsiona
Autor: Agnieszka Mike-Jeziorska Gęsiówka orzęsiona

Gęsiówka orzęsiona (ang. rose rockcress, coast rock cress) to niewysoka bylina, należąca do rodziny kapustowatych (Brassicaceae), pochodząca z cieplejszych rejonów Ameryki Północnej.

Liście lekko ząbkowane, orzęsione delikatnie na brzegach, tworzą niewielką rozetę, z której wyrastają  nieco wyższe kwiatostany, dorastające do około 20 cm wysokości, z karminowo-różowymi, pachnącymi kwiatami, zebranym i w baldachogrona. Roślina typowo wiosenna, kwitnie od marca do maja. Po przekwitnięciu zaleca się mocne przycięcie kwiatostanów, co powoduje silniejsze rozrastanie się rozety liściowej.

Gęsiówka orzęsiona wymaga ciepłych, słonecznych, najlepiej osłoniętych stanowisk oraz wilgotnej, ale przepuszczalnej gleby o odczynie obojętnym. Ze względu na swe pochodzenie – roślina dość wrażliwa na mróz, wymaga okrycia na zimę np. stroiszem (gałązkami roślin iglastych). Doskonała roślina na skalniaki, murki i na niskie rabaty. Najkorzystniej prezentuje się sadzona w grupach po 3 -10 sztuk razem. Jeśli chcemy uzyskać efekt zadarniający, należy sadzić około 11 roślin na m2.

Gęsiówkę najłatwiej rozmnożymy przez podział bardziej rozrośniętych roślin, wczesną wiosną lub po kwitnieniu.

Stanowisko słoneczne
Wilgotność gleby sucha
Roślina ozdobna z kwiatów
Termin kwitnienia III - V
Kategoria Byliny
Wysokość do 20 cm
Zimozielone Nie
Podlewanie mało
Barwa liści/igieł zielona
Barwa kwiatów różowa
Pokrój wzniesiony
Pokrój kępiasty
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

W październikowym numerze „M jak Mieszkanie” zapraszamy do domu ciepłe, zgaszone odcienie i nastrojowe światło. Przedstawiamy inspirujące przykłady lamp w stylach boho, industrialnym i nowoczesnym. Znajdziesz tu swoje ulubione!

Kup dostęp od 1 zł
M jak Mieszkanie – Październik 2021