Gęsiówka orzęsiona - Arabis blepharophylla

2020-07-16 15:52 Agnieszka Mike-Jeziorska
Zdjęcie 65743
Autor: Agnieszka Mike-Jeziorska

Gęsiówka orzęsiona (ang. rose rockcress, coast rock cress) to niewysoka bylina, należąca do rodziny kapustowatych (Brassicaceae), pochodząca z cieplejszych rejonów Ameryki Północnej.

Liście lekko ząbkowane, orzęsione delikatnie na brzegach, tworzą niewielką rozetę, z której wyrastają  nieco wyższe kwiatostany, dorastające do około 20 cm wysokości, z karminowo-różowymi, pachnącymi kwiatami, zebranym i w baldachogrona.
Roślina typowo wiosenna, kwitnie od marca do maja. Po przekwitnięciu zaleca się mocne przycięcie kwiatostanów, co powoduje silniejsze rozrastanie się rozety liściowej.
Gęsiówka orzęsiona wymaga ciepłych, słonecznych, najlepiej osłoniętych stanowisk oraz wilgotnej, ale przepuszczalnej gleby o odczynie obojętnym. Ze względu na swe pochodzenie – roślina dość wrażliwa na mróz, wymaga okrycia na zimę np. stroiszem (gałązkami roślin iglastych), strefa mrozoodporności – 7.
Doskonała roślina na skalniaki, murki i na niskie rabaty. Najkorzystniej prezentuje się sadzona w grupach po 3 -10 sztuk razem. Jeśli chcemy uzyskać efekt zadarniający, należy sadzić około 11 roślin na m2.
Gęsiówkę najłatwiej rozmnożymy przez podział bardziej rozrośniętych roślin, wczesną wiosną lub po kwitnieniu.
Stanowisko
Wilgotność gleby
Roślina ozdobna z kwiatów
Termin kwitnienia III - V
Kategoria Byliny
Wysokość do 20 cm
Zimozielone Nie
Podlewanie mało
Barwa liści/igieł zielona
Barwa kwiatów różowa
Pokrój wzniesiony
Pokrój kępiasty

NOWY NUMER

To już trzecie wydanie „M jak Mieszkanie” w 2021 roku. Cieszymy się, że jesteście z nami! W tym numerze podpowiadamy, jak urządzić salon - idealny do wypoczynku, zabaw z dziećmi, ale też do pracy.

Kup dostęp od 1 zł
M jak Mieszkanie okładka 03/2021