Gęsiówka kaukaska 'Plena' - Arabis caucasica 'Plena'

2020-07-16 15:52 Agnieszka Mike-Jeziorska
gęsiówka kaukaska 'Plena'
Autor: Agnieszka Mike-Jeziorska

Gęsiówka kaukaska 'Plena' jest odmianą długowiecznej byliny z rodziny kapustowatych (Brassicaceae), pochodzącej z rejonu Morza Śródziemnego i Kaukazu.

Gęsiówka kaukaska 'Plena' osiąga 10-20cm wysokości, a ich rozety liściowe złożone z łopatkowatych, szarawozielonych, filcowato owłosionych liści, tworzą miękkie, zimozielone poduchy. Kwiaty są śnieżnobiałe, pełne, miododajne, zebrane w groniaste kwiatostany o wysokości okolo 20cm, układem przypominajace kwiatostany lewkonii, które wyrastają ponad rozety lisciowe wczesną wiosną, od marca do maja. Odmiana 'Plena' zakwita nieco później niż gatunek i kwitnie dlużej, a po kwitnieniu przekwitnięte kwiatostany należy usuwać.

Gęsiówka kaukaska 'Plena' wymaga słonecznych stanowisk (w cieniu słabiej kwitnie) oraz niezbyt żyznych, lekko wilgotnych, ale przepuszczalnych gleb wapiennych. Gęsiówka jest rosliną całkowicie mrozoodporną. Strefa mrozoodporności 4.

Gęsiówka kaukaska 'Plena' doskonale nadaje się na obrzeża rabat, w szczeliny murków, jest jedną z podstawowych roślin do ogródków skalnych. Stosuje się ją również jako roślinę okrywową, wówczas należy sadzić około 7 roślin/m². Odmiana ta może być również stosowana na kwiat cięty.

Gęsiówka kaukaska 'Plena' rozmnaża się wiosną lub jesienią przez podział roślin lub sadzonki pędowe. Na sadzonki pobiera się pędy zewnętrzne lub wyrastające w środku rośliny. Umieszcza się je po kilka w doniczkach o średnicy 8cm. Korzenią się dość łatwo, ale podczas upałów letnich rosną źle i gniją. Dorosłe rośliny przycięte po kwitnieniu do jesieni silnie się rozrastają.

Stanowisko
Wilgotność gleby
Roślina ozdobna z liści/igieł
Roślina ozdobna z kwiatów
Termin kwitnienia III - V
Kategoria Byliny
Wysokość 10 cm - 20 cm
Zimozielone Tak
Barwa kwiatów biała
Podlewanie mało
Barwa liści/igieł zielona
Pokrój kępiasty
Pokrój zwarty
Pokrój zadarniający

NOWY NUMER

To już trzecie wydanie „M jak Mieszkanie” w 2021 roku. Cieszymy się, że jesteście z nami! W tym numerze podpowiadamy, jak urządzić salon - idealny do wypoczynku, zabaw z dziećmi, ale też do pracy.

Kup dostęp od 1 zł
M jak Mieszkanie okładka 03/2021