Gęsiówka kaukaska 'Plena' - Arabis caucasica 'Plena'

2020-07-16 15:52
Gęsiówka kaukaska 'Plena'
Autor: Agnieszka Mike-Jeziorska Gęsiówka kaukaska 'Plena'

Gęsiówka kaukaska 'Plena' jest odmianą długowiecznej byliny z rodziny kapustowatych (Brassicaceae), pochodzącej z rejonu Morza Śródziemnego i Kaukazu.

Gęsiówka kaukaska 'Plena' osiąga 10-20cm wysokości, a ich rozety liściowe złożone z łopatkowatych, szarawozielonych, filcowato owłosionych liści, tworzą miękkie, zimozielone poduchy. Kwiaty są śnieżnobiałe, pełne, miododajne, zebrane w groniaste kwiatostany o wysokości około 20cm, układem przypominające kwiatostany lewkonii, które wyrastają ponad rozety liściowe wczesną wiosną, od marca do maja. Odmiana 'Plena' zakwita nieco później niż gatunek i kwitnie dłużej, a po kwitnieniu przekwitnięte kwiatostany należy usuwać.

Gęsiówka kaukaska 'Plena' wymaga słonecznych stanowisk (w cieniu słabiej kwitnie) oraz niezbyt żyznych, lekko wilgotnych, ale przepuszczalnych gleb wapiennych. Gęsiówka jest roślina całkowicie mrozoodporną.

Gęsiówka kaukaska 'Plena' doskonale nadaje się na obrzeża rabat, w szczeliny murków, jest jedną z podstawowych roślin do ogródków skalnych. Stosuje się ją również jako roślinę okrywową, wówczas należy sadzić około 7 roślin/m². Odmiana ta może być również stosowana na kwiat cięty.

Gęsiówka kaukaska 'Plena' rozmnaża się wiosną lub jesienią przez podział roślin lub sadzonki pędowe. Na sadzonki pobiera się pędy zewnętrzne lub wyrastające w środku rośliny. Umieszcza się je po kilka w doniczkach o średnicy 8cm. Korzenią się dość łatwo, ale podczas upałów letnich rosną źle i gniją. Dorosłe rośliny przycięte po kwitnieniu do jesieni silnie się rozrastają.

Stanowisko słoneczne
Wilgotność gleby średnio wilgotna
Roślina ozdobna z liści/igieł
Roślina ozdobna z kwiatów
Termin kwitnienia III - V
Kategoria Byliny
Wysokość 10 cm - 20 cm
Zimozielone Tak
Barwa kwiatów biała
Podlewanie mało
Barwa liści/igieł zielona
Pokrój kępiasty
Pokrój zwarty
Pokrój zadarniający
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

W październikowym numerze „M jak Mieszkanie” zapraszamy do domu ciepłe, zgaszone odcienie i nastrojowe światło. Przedstawiamy inspirujące przykłady lamp w stylach boho, industrialnym i nowoczesnym. Znajdziesz tu swoje ulubione!

Kup dostęp od 1 zł
M jak Mieszkanie – Październik 2021