Gęsiówka kaukaska 'Pinkie' - Arabis caucasica 'Pinkie'

2022-04-25 14:06

Gęsiówka kaukaska 'Pinkie'jest odmianą długowiecznej byliny z rodziny kapustowatych (Brassicaceae), pochodzącej z rejonu Morza Śródziemnego i Kaukazu.

Gęsiówka kaukaska 'Pinkie'
Autor: Agencja Promocji Zieleni - Monika Pawlonka Gęsiówka kaukaska 'Pinkie'

Spis treści

  1. Gęsiówka kaukaska 'Pinkie' - opis
  2. Gęsiówka kaukaska 'Pinkie' - uprawa
  3. Gęsiówka kaukaska 'Pinkie' - rozmnażanie

Gęsiówka kaukaska 'Pinkie' - opis

Gęsiówka kaukaska 'Pinkie' osiąga 10-15cm wysokości, a ich rozety liściowe złożone z łopatkowatych, szarawozielonych, filcowato owłosionych liści, tworzą miękkie, zimozielone poduchy o średnicy 25-35cm średnicy. Kwiaty są intensywnie różowe, pojedyncze, czteropłatkowe i niemalże idealnie okrągłych płatkach korony i żółtym wnętrzu kwiatów, miododajne, pachnące, zebrane po kilka sztuk w kwiatostany o wysokości około 15cm, które wyrastają ponad rozety liściowe wczesną wiosną, od kwietnia do maja. Odmiana 'Pinkie' zakwita nieco później niż gatunek i kwitnie dłużej, a po kwitnieniu przekwitnięte kwiatostany należy usuwać.

Gęsiówka kaukaska 'Pinkie' - uprawa

Gęsiówka kaukaska 'Pinkie' wymaga słonecznych stanowisk (w cieniu słabiej kwitnie) oraz niezbyt żyznych, lekko wilgotnych lub suchych, przepuszczalnych gleb wapiennych. Gęsiówka jest roślina całkowicie mrozoodporną.

Gęsiówka kaukaska 'Pinkie' doskonale nadaje się na obrzeża rabat, w szczeliny murków, jest jedną z podstawowych roślin do ogródków skalnych. Stosuje się ją również jako roślinę okrywową, wówczas należy sadzić około 7 roślin/m².

Gęsiówka kaukaska 'Pinkie' - rozmnażanie

Gęsiówka kaukaska 'Pinkie' rozmnaża się wiosną lub jesienią przez podział roślin lub sadzonki pędowe. Na sadzonki pobiera się pędy zewnętrzne lub wyrastające w środku rośliny. Umieszcza się je po kilka w doniczkach o średnicy 8cm. Korzenią się dość łatwo, ale podczas upałów letnich rosną źle i gniją. Dorosłe rośliny przycięte po kwitnieniu do jesieni silnie się rozrastają.

Stanowisko słoneczne
Wilgotność gleby sucha
Roślina ozdobna z liści/igieł
Stanowisko półcieniste
Wilgotność gleby średnio wilgotna
Roślina ozdobna z kwiatów
Wysokość 10 cm - 15 cm
Kategoria Byliny
Termin kwitnienia IV - V
Zimozielone Tak
Podlewanie mało
Barwa liści/igieł zielona
Barwa kwiatów różowa
Pokrój kępiasty
Pokrój zwarty
Pokrój zadarniający
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE