Gęsiówka kaukaska - Arabis caucasica

2021-04-14 12:14 Redakcja Wymarzonyogrod.pl
gęsiówka kaukaska 'Plena'
Autor: Agnieszka Mike-Jeziorska Arabis caucasica 'Plena'

Gęsiówka kaukaska jest długowieczną byliną z rodziny kapustowatych (Brassicaceae). Pochodzi z rejonu Morza Śródziemnego i Kaukazu. Rośliny mają 10–20 cm wysokości, tworzą miękkie poduchy. Rozgałęzione, gęsto ulistnione pędy i łopatkowate, szarawozielone, filcowato owłosione liście utrzymujące się na roślinie także zimą. Gęsiówka jest wytrzymała na mróz.

Gęsiówka kaukaska rozpoczyna kwitnienie wczesną wiosną - od III do V. Kwiaty są śnieżnobiałe, miododajne, zebrane w groniaste kwiatostany, które w miarę kwitnienia wydłużają się. Wymaga gleb niezbyt żyznych, przepuszczalnych, ale nie za suchych oraz słonecznych stanowisk. Można ją sadzić na obrzeżach rabat, w szczelinach murków, jest jedną z podstawowych roślin do ogródków skalnych. Wspaniale pokrywa powierzchnie rabat – stosuje się ja jako roślinę okrywową. Odmiany o kwiatach pełnych stosuje się za granicą także na kwiat cięty.Większość odmian rozmnaża się wiosną lub jesienią przez podział roślin lub sadzonki pędowe. Na sadzonki pobiera się pędy zewnętrzne lub wyrastające w środku rośliny. Umieszcza się je po kilka w doniczkach o średnicy 8 cm. Korzenią się dość łatwo, ale podczas upałów letnich rosną źle i gniją. Odmiany o kwiatach pojedynczych rozmnaża się z nasion wysiewanych wiosną. Rozsadę wysadza się na miejsce stałe jesienią lub wiosną następnego roku, w rozstawie co 25–30 cm. Dorosłe rośliny przycięte po kwitnieniu do jesieni silnie się rozrastają.

Odmiany gęsiówki:'Plena' - odmiana o pełnych kwiatach, zebranych w kwiatostany przypominające nieco kształtem kwiatostan lewkonii. Zakwita nieco później niż gatunek, ale w zamian kwitnie znacznie dłużej i doskonale nadaje się na kwiat cięty.'Variegata' - odmiana gęsiówki o charakterystycznych, niezwykle dekoracyjnych liściach - szarozielonych z kremowobiałym obrzeżeniem i ząbkowanymi brzegami. Rozrasta się nieco wolniej niż gatunek, w związku z czym nadaje się również do nieco mniejszych ogrodów skalnych.

Stanowisko
Wilgotność gleby
Roślina ozdobna z kwiatów
Termin kwitnienia III - V
Kategoria Byliny
Wysokość 10 cm - 20 cm
Zimozielone Tak
Barwa kwiatów biała
Podlewanie mało
Barwa liści/igieł zielona
Pokrój kępiasty
Pokrój zwarty

NOWY NUMER

Maj w M jak Mieszkanie wabi kolorami i zachęca do zmian w domu. Prezentuje piękne przedmioty i aranżacje w pastelowych odcieniach różu, błękitu, żółtego i zieleni.

Kup dostęp od 1 zł
M jak Mieszkanie - Maj 2021