Gęsiówka kaukaska - Arabis caucasica

2021-04-14 12:14
Gęsiówka kaukaska 'Plena'
Autor: Agnieszka Mike-Jeziorska Arabis caucasica 'Plena'

Gęsiówka kaukaska jest długowieczną byliną z rodziny kapustowatych (Brassicaceae). Pochodzi z rejonu Morza Śródziemnego i Kaukazu. Rośliny mają 10–20 cm wysokości, tworzą miękkie poduchy. Rozgałęzione, gęsto ulistnione pędy i łopatkowate, szarawozielone, filcowato owłosione liście utrzymujące się na roślinie także zimą. Gęsiówka jest wytrzymała na mróz.

Gęsiówka kaukaska rozpoczyna kwitnienie wczesną wiosną - od III do V. Kwiaty są śnieżnobiałe, miododajne, zebrane w groniaste kwiatostany, które w miarę kwitnienia wydłużają się. Wymaga gleb niezbyt żyznych, przepuszczalnych, ale nie za suchych oraz słonecznych stanowisk. Można ją sadzić na obrzeżach rabat, w szczelinach murków, jest jedną z podstawowych roślin do ogródków skalnych. Wspaniale pokrywa powierzchnie rabat – stosuje się ja jako roślinę okrywową. Odmiany o kwiatach pełnych stosuje się za granicą także na kwiat cięty.

Większość odmian gęsiówki kaukaskiej rozmnaża się wiosną lub jesienią przez podział roślin lub sadzonki pędowe. Na sadzonki pobiera się pędy zewnętrzne lub wyrastające w środku rośliny. Umieszcza się je po kilka w doniczkach o średnicy 8 cm. Korzenią się dość łatwo, ale podczas upałów letnich rosną źle i gniją. Odmiany o kwiatach pojedynczych rozmnaża się z nasion wysiewanych wiosną. Rozsadę wysadza się na miejsce stałe jesienią lub wiosną następnego roku, w rozstawie co 25–30 cm. Dorosłe rośliny przycięte po kwitnieniu do jesieni silnie się rozrastają.

Odmiany gęsiówki:

  • 'Plena' - odmiana o pełnych kwiatach, zebranych w kwiatostany przypominające nieco kształtem kwiatostan lewkonii. Zakwita nieco później niż gatunek, ale w zamian kwitnie znacznie dłużej i doskonale nadaje się na kwiat cięty.
  • 'Variegata' - odmiana gęsiówki o charakterystycznych, niezwykle dekoracyjnych liściach - szarozielonych z kremowobiałym obrzeżeniem i ząbkowanymi brzegami. Rozrasta się nieco wolniej niż gatunek, w związku z czym nadaje się również do nieco mniejszych ogrodów skalnych.
Stanowisko słoneczne
Wilgotność gleby sucha
Roślina ozdobna z kwiatów
Termin kwitnienia III - V
Kategoria Byliny
Wysokość 10 cm - 20 cm
Zimozielone Tak
Barwa kwiatów biała
Podlewanie mało
Barwa liści/igieł zielona
Pokrój kępiasty
Pokrój zwarty
Najlepsze kwitnące byliny do ogrodu
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

W październikowym numerze „M jak Mieszkanie” zapraszamy do domu ciepłe, zgaszone odcienie i nastrojowe światło. Przedstawiamy inspirujące przykłady lamp w stylach boho, industrialnym i nowoczesnym. Znajdziesz tu swoje ulubione!

Kup dostęp od 1 zł
M jak Mieszkanie – Październik 2021