Gaura Lindheimera - Gaura lindheimeri

2021-05-31 19:27

Gaura Lindheimera to wieloletnia roślina z rodziny wiesiołkowatych Oenotheracea, pochodząca z Ameryki Północnej. Dorasta do 120–150 cm wysokości (odmiany są niższe).

Gaura Lindheimera tworzy kępę cienkich, rozgałęzionych lub nie pędów, wyrastających z głęboko sięgającego korzenia palowego. Pędy są ulistnione w dolnej części i zakończone kwiatostanami. Liście gaury są wąskie, lancetowate, mają ząbkowany brzeg, a ich długość i barwa jest zależna od odmiany.

Gaura kwitnie od lipca do października. Kwiaty o średnicy kilku cm mają kolor od białego przez różowy do purpurowego (zależnie od odmiany) i są zebrane w groniaste kwiatostany osadzone na szczytach pędów. Kwiaty w kwiatostanie rozwijają się sukcesywnie od dołu do góry (jednorazowo otwartych jest zaledwie kilka kwiatów w kwiatostanie, każdy kwiat kwitnie tylko jeden dzień). Gaura to roślina wabiąca motyle. Ze względu na głęboko sięgający korzeń palowy, gaura nie znosi przesadzania (trudno wykopać roślinę z całym korzeniem, a jego ucięcie powoduje, że roślina po przesadzeniu nie przyjmuje się).

Gaura Lindheimera najlepiej rośnie na stanowiskach słonecznych i ciepłych. Podłoże dla tej rośliny powinno być przepuszczalne i lekko wilgotne, przeciętnie żyzne. Wiosną warto zasilić roślinę kompostem. Aby zapobiegać wyleganiu pędów, można gaurę przyciąć (przed rozpoczęciem kwitnienia), skracając pędy o 1/3 długości.Gaura dobrze znosi lekką susze, ale wtedy kwitnie mniej obficie. Warto okryć roślinę przed zimą.

Gaura Lindheimera znakomicie nadaje się na ogrodowe rabaty. Niższe odmiany można z powodzeniem uprawiać w wysokich pojemnikach (nie zapominając o zasilaniu nawozami dla roślin kwitnących i systematycznym podlewaniu). Doskonale prezentuje się w połączeniu z balkonowymi roślinami sezonowymi, np. pelargoniami.

Stanowisko słoneczne
Wilgotność gleby średnio wilgotna
Roślina ozdobna z kwiatów
Wysokość 1,2 m - 1,5 m
Termin kwitnienia VII - X
Kategoria Byliny
Zimozielone Nie
Barwa kwiatów biała
Podlewanie mało
Barwa liści/igieł zielona
Barwa kwiatów różowa
Barwa kwiatów purpurowa
Pokrój kępiasty
Jak dobrać doniczkę i osłonkę do rośliny? Doniczki terakotowe, ceramiczne i plastikowe
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE